LAJMI I FUNDIT:

Ford do të pranojë porosi të reja të kamionçinës F-150 Lightning

Ford do të pranojë porosi të reja të kamionçinës F-150 Lightning

Ford do të rihapë porositë për kamionçinën elektrike F-150 më 9 maj.

Reklama

Prodhimi i kamionçinës elektrike rifilloi në mes të marsit pas një muaji pauzë të shkaktuar nga një problem i baterisë që Ford donte ta izolonte dhe ta adresonte përpara se të bëhej problem për klientët, transmeton Telegrafi.

Prodhuesi i automjeteve është përballur me një sfidë tjetër prodhimi pas problemit të zjarrit të baterisë.

Një burim i tha Reuters se Ford nuk mund të ndërtojë mjaft kamionçina F-150 Lightning për shkak të mungesës së dorezave të dyerve të shkaktuara nga një problem i furnizuesit. Ford e konfirmoi këtë çështje në një deklaratë të lëshuar për agjencinë e lajmeve javën e kaluar.

“Ndërsa një mungesë e pjesëve të furnizuesit po prek disa nga fabrikat tona të Amerikës së Veriut, ne presim të plotësojmë të gjithë prodhimin që ndikohet”.

Prodhuesi i automjeteve tha më 5 maj se do të hapë porositë për F-150 Lightning këtë javë si pjesë e planit të tij për të shkallëzuar prodhimin vjetor prej 150,000 njësive deri në fund të këtij viti.

Thënë kështu, mbetet e paqartë se sa kohë do të duhet të presin klientët për dorëzimin e porosive të reja. /Telegrafi/