LAJMI I FUNDIT:

Fluks i madh i fëmijëve të prekur nga viruset sezonale, për 24 orë deri në 150 vizita në Emergjencën Pediatrike në QKUK

Fluks i madh i fëmijëve të prekur nga viruset sezonale, për 24 orë deri në 150 vizita në Emergjencën Pediatrike në QKUK

Viruset tek fëmijët janë të shpeshta sidomos në sezonin dimëror, por edhe në atë të pranverës. Reparti i Emergjencës Pediatrike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ditëve të fundit ka pranuar numër të madh të fëmijëve të prekur nga viruset e stinëve.

Reklama

Kështu tha në një intervistë për Telegrafin, doktoresha, Afërdita Selmanaj, pediatre si dhe shefe e Emergjencës pediatrike në QKUK.

Sipas saj, për shkak të viruseve që janë në qarkullim këto ditë kanë pasur shtim të numrit të rasteve.

Afërdita Selmanaj – pediatër si dhe shefe e emergjencës pediatrike në QKUK

Ajo tregoi se në Emergjencën pediatrike diku për 24 orë janë vizituar 150-160 pacientë, ndërkaq, 20-25 prej tyre janë hospitalizuar.

“Si simptomë kryesore ka dominuar temperatura deri në 40 gradë, e cila ka zgjatur 5-7 ditë. Por ka pas edhe simptoma tjera kollitje, lodhje, dhimbje fyti – simptoma të gripit. Më e atakuar ka qenë mosha e vogël nga 0-3 vjeç”, ka thënë Selmanaj.

Por, doktoresha tregoi se në këtë repart vijnë të gjitha rastet, edhe ato pa udhëzim nga Qendrat e Mjekësisë Familjare (QMF).

Ndërsa, infermierja e këtij reparti, Lavdie Bytyqi theksoi se për shkak të prezencës së virusit numri i pacientëve është i madh.

Lavdie Bytyqi, infermiere

Mirëpo, siç tha ajo pavarësisht numrit të madh, ata janë në shërbim të pacientëve 24 orë.

“Për shkak të prezencës së virusit tani që e kemi, numri i pacientëve është bukur i madh. Pavarësisht numrit të madh të pacientëve ne jemi 24 orë në gjendje gatishmërie të kryejmë shërbimin tonë ashtu siç na takon neve si infermierë. Shumica e pacientëve vijnë të udhëzuar nga QMF-të, por edhe ata të cilët vijnë direkt nga shtëpia, trajtimin e marrin të gjithë njësoj”, ka thënë Bytyqi.

Telegrafi sa qëndroi në këtë repart për të shikuar nga afër situatën e fluksit të madh të fëmijëve bisedoi dhe me disa prindër, të cilët i kishin sjell fëmijët e tyre për kontroll.

Vjollca Sejdiu Zeka, e cila kishte ardhur për t’ia kryer një kontroll vajzës së saj tregoi simptomat e këtij virusi.

Vjollca Sejdiu Zeka, prind

“Kam ardhur në vizitë për të kontrolluar vajzën. Ka simptoma dhimbje barku, edhe ethe ka pas mbrëmë. Më orientoi doktoresha e shtëpisë së shëndetit, shërbimi ishte shumë i mirë, kontrolli që iu bë vajzës ishte shumë mirë”, tha ajo.

Ndërsa, një nënë tjetër Florentina Reçica, e cila e kishte sjell vajzën e saj 1 vjeçare për kontroll tregoi për shërbimet që i ofron ky repart.

Florentina Reçica, prind

“Temperaturë, kollë, hundë… sot e solla këtu në kontroll. Nga Vranidolli e bij këtu, ia bëj kontrollet, janë shumë mjekë të mirë”, ka thënë ajo. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

Lajme
Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Jehona Hulaj
Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Elfije Boletini
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Operacioni

Operacioni "Shpërndarësi 3", Policia sekuestron drogë, vetura, para dhe arreston katër persona në Gjilan

Lajme
Kalo në kategori