LAJMI I FUNDIT:

Flet Arb Manaj, njeriu i momentit në Ligën e Parë të Turqisë

Flet Arb Manaj, njeriu i momentit në Ligën e Parë të Turqisë

“Normal si çdo lojtarë tjetër edhe ëndrra imë është të luaj në Evropë”. Kështu kishte thënë për Radio Televizionin Dukagjini, para një viti, ish-futbollisti Trepçës 89, Arb Manaj. 22-vjeçari, e ka realizuar ëndrrën.

Reklama

Madje, i ka dhënë ngjyrë me shkëlqimin e tij në fushë. Manaj është njeriu i momentit te skuadra e tij, Ankara Keciorengucu në Ligën e Parë të Turqisë.

Ai ka katër gola në tri ndeshjet e fundit në kampionat, duke ndikuar direkt në ngritjen e ekipit të tij, që momentalisht ndodhet në vendin e dytë në renditje.

“Në tri ndeshjet e fundit kam shënuar katër gola dhe ky fakt më gëzon shumë. Po kalojë nja fazë mjaft të mirë personale dhe ekipore pasi jemi në vendin e dytë dhe kemi gjasa të mirë që të ngjitemi në Supërligë”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Arb Manaj.

Një sulmues i rrezikshëm si Manaj, është ambientuar shumë shpejt në Ligën e Parë turke, ndonëse nuk e kreu fazën përgatitore në Turqi.

“Normalisht se ambientimi ka qenë mjaft i vështirë pasi që nuk kam qenë pjesë e fazës përgatitore, por tani jam ambientuar dhe shpresojë të vazhdojë kështu”, deklaroi Arb Manaj, përcjell Telegrafi.

Niveli i Ligës atje, nuk po e pengon Manajn të shënoi vazhdimisht dhe të jetë rreziku kryesor për mbrojtjen kundërshtare.

“Niveli i ligës është mjaft i mirë. Ka dallim me Superligën e Kosovës pasi këtu futbolli është shumë më fizik dhe ritmi është shumë i lartë”, tregon Manaj.

Në xhiron e fundit, skuadra e tij Ankara Keciorenguxhu, pati punë shumë të vështirë ndaj një prej pretendentëve për t’u ngjitur në elitë, Adana Demirsporit. Manaj ishte hero i skuadrës duke shënuar golin e vetëm për tri pikë të arta të kryeqytetasve.

Sulmuesi nga Klina, vese është në objektivat personale, teksa përmend edhe synimet e skuadrës.

“Primare për mua ka qenë që të jem në formacionin bazë të ekipës, e që kam arritur, ndërsa qëllimi i skuadrës është që të ngjitemi në Superligë”, deklaroi Arb Manaj për RTV Dukagjinin.

Forma e lartë e 22-vjecarit, ka bërë që shumë skuadra ta monitorojnë nga afër, por ai nuk preferoi të flas për këtë duke thënë se është plotësisht i fokusuar te ekipi aktual. Arb Manaj ka 4 gola e 2 asistime në 11 ndeshje kampionat në Ligën e Parë të Turqisë, kurse ka shënuar edhe 2 gola të tjerë në ndeshjen e Kupës./RTV Dukagjini/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Ndërkombëtare
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Kalo në kategori