Me fitoren bindëse ndaj PSG-së, Newcastle United bëhet lider i Grupit F

Newcastle United ka triumfuar 4-1 në shtëpi ndaj Paris Sasint-Germain në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve.

Pas 17 minutash lojë, Magpies kaluan në epërsi me golin e Miguel Almiron, shkaku që Marquinhos bëri një gabim në pasim, duke e kaluar topin te Alexander Isak, që ishte edhe asistuesi.

Ndeshja u rrit edhe më shumë në tempo, ndërsa Warren Zaire-Emery (23’) lëshoi një goditje të fuqishme, por jashtë kuadratit.

Një mundësi të mirë pas vetëm dy minutash lëshoi edhe Fabian Schar, kur gjuajtja e tij shkoi ngjitur shtyllës së djathtë.

Ndeshja u bë edhe më e zjarrtë, kur Bruno Guimaraes asistoi te Dan Burn në minutën e 39-të, por që gjyqtarit dhe VAR-it iu dashën disa minuta që të rishikonin momentin se a ishte në pozicion jashtë lojë asistimi i mesfushorit apo jo.

Edhe pjesa e dytë nisi më mirë për vendasit, të cilët shënuan për 3-1 me anë të Sean Longstaff që u asitua nga Kieran Trippier në minutën e 50-të.

Por, gjashtë minuta më vonë PSG e ngushtoi epërsinë në 3-1 me golin e Lucas Hernandes që u asitua prej Zaire-Emery.

Newcaslte nuk u ndal me kaq dhe shënoi edhe të katërtin, tani përmes Schar për 4-1 në minutën e 90+1-të, për të vulosur këtë fitore spektakolare.

Skuadra angleze është lidere e Grupit F me katër pikë, PSG me tri, Milani me dy dhe Dortmundi me një. /Telegrafi/