Chelsea ka lëshuar një komunikatë, aty ku thuhet se është kompletuar kalimi i klubit nën pronësin e Todd Boehlyt dhe partnerëve të tij.

Me një shumë mbi katër miliardë euro, klubi londinez është shitur te një grup personash, duke i dhënë kështu fund epokës afro 20 vjeçare të Roman Abramovichit.

Reklama

“Konsorciumi i udhëhequr nga Todd Boehly, kryetar dhe drejtori gjeneral i Eldridge, dhe Clearlake Capital Group, LP (së bashku me filialet e tij, “Clearlake”), njoftoi sot përfundimin e transferimit të pronësisë së Chelsea Football Club (“Chelsea FC” ose “Klubi ”). Konsorciumi përfshin gjithashtu Hansjörg Wyss, themelues i Fondacionit Wyss dhe Mark Walter, bashkëthemelues dhe CEO i Guggenheim Capital. Walter dhe Boehly janë pronarë të Los Angeles Dodgers, Los Angeles Lakers dhe Los Angeles Sparks. Transaksioni ka marrë të gjitha miratimet e nevojshme nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Ligës Premier dhe autoritete të tjera”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Blutë.

Reklama
Reklama
Arrihet marrëveshja përfundimtare: Chelsea i dorëzohet Todd Boehlyt dhe bashkëpuntorëve të tij Arrihet marrëveshja përfundimtare: Chelsea i dorëzohet Todd Boehlyt dhe bashkëpuntorëve të tij

Sipas kushteve të marrëveshjes, Boehly dhe Clearlake do të ndajnë kontrollin e përbashkët dhe qeverisjen e barabartë të Klubit. Boehly do të shërbejë si Kryetar i kompanisë Holding.

“Boehly dhe Clearlake janë të përkushtuar për të investuar në fusha kyçe që do të zgjerojnë dhe rrisin konkurrencën e Chelseat, duke përfshirë rizhvillimin e Stamford Bridge, investime të mëtejshme në Akademi, Ekipin e Grave dhe stadiumin Kingsmeadoë. Pronarët do të vazhdojnë gjithashtu punën e rëndësishme të Fondacionit Chelsea”.

“Ne jemi të nderuar të bëhemi kujdestarët e rinj të Chelsea Football Club”, deklaroi Boehly. “Ne jemi të gjithë të përfshirë – 100 për qind – çdo minutë të çdo ndeshje. Vizioni ynë si pronarë është i qartë: ne duam t’i bëjmë fansat krenarë. Së bashku me angazhimin tonë për të zhvilluar skuadrën e të rinjve dhe për të fituar talentin më të mirë, plani ynë i veprimit është të investojmë në klub për një kohë të gjatë dhe të ndërtojmë historinë e jashtëzakonshme të suksesit të Chelseat. Unë personalisht dua të falënderoj ministrat dhe zyrtarët në qeverinë britanike dhe Ligën Premier, për të gjithë punën e tyre në realizimin e kësaj”.

Reklama
Reklama
Roman Abramovich u shkruan letër tifozëve të Chelseat Roman Abramovich u shkruan letër tifozëve të Chelseat

Behdad Eghbali dhe Jose E. Feliciano, bashkëthemelues dhe partnerë menaxhues të Clearlake, thanë: “Ne jemi të ngazëllyer që bashkojmë burimet për të vazhduar rolin udhëheqës të Chelseat në futbollin anglez dhe atë botëror dhe si një motor për zhvillimin e talenteve të futbollit. Gjithashtu duam të falënderojmë autoritetet për të gjithë punën e tyre gjatë gjithë procesit. Si pionierë në investimet në sport dhe media, ne jemi të emocionuar të bashkëpunojmë me Todd dhe pjesën tjetër të konsorciumit për të rritur në mënyrë kuptimplote Klubin si një platformë globale. Së bashku, ne do të zgjerojmë investimin e Klubit në infrastrukturë, teknologji dhe shkencë sportive për të mbështetur ekipet e pabesueshme të futbollit dhe komercial të Chelsea – të gjitha me synimin për të shfrytëzuar këtë rritje për të nxitur edhe më shumë sukses në fushë”.

Reklama
Reklama

“Grupi i ri i pronësisë dëshiron të njohë përkushtimin dhe profesionalizmin e Departamentit për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport, HM Thesari dhe Ligën Premier në kryerjen e rishikimeve të tyre të këtij transaksioni historik dhe kompleks”.

Planet e Boehlyt për Chelsean: Nga transferimet e stilit të Liverpoolit, në rizhvillimin e Stamford Bridge Planet e Boehlyt për Chelsean: Nga transferimet e stilit të Liverpoolit, në rizhvillimin e Stamford Bridge

“Deutsche Bank, Goldman Sachs, Moelis & Company LLC dhe Robey Warshaw LLP shërbyen si këshilltarë financiarë për grupin e ri të pronësisë. Latham & Watkins LLP, Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP dhe Sidley Austin LLP shërbyen si këshilltarë ligjorë”.

“Grupi Raine shërbeu si këshilltar ekskluziv financiar për Fordstam Limited dhe Chelsea FC. Northridge Law LLP, Simmons & Simmons LP, dhe Pillsbury, Winthrop, Shaw, Pittman LP shërbyen si këshilltarë ligjorë”, përfundon njoftimi i klubit londinez. /Telegrafi/

Reklama