Mbrojtësi Fikayo Tomori duke folur rrjedhshëm italisht, vetëm 13 muaj pasi kaloi nga Chelsea te Milani, i ka lënë tifozët seriozisht të mahnitur.

24-vjeçari iu bashkua Milanit në formë huazimi janarin e kaluar përpara se të bënte një transferim të përhershëm në verë.

Ai është bërë një pjesë kyçe e skuadrës së Serie A, pasi ka bërë 21 paraqitje këtë sezon dhe është i përkushtuar për të mësuar gjuhën.

Tomori foli pas fitores 1-0 të së dielës ndaj Napolit dhe zgjodhi të tregonte aftësitë e tij italiane.

“Victor Osimhen është një sulmues vërtet i fortë dhe i shpejtë gjithashtu, Napoli është një skuadër e fortë”, filloi Tomori.

“Sot, Pierre Kalulu dhe unë, dhe e gjithë mbrojtja luajtëm një lojë të shkëlqyer. Jemi të lumtur, por kemi ende 10 ndeshje të mbetura. Ne duhet të luajmë si luajtëm sot dhe të lëmë gjithashtu shiritin”, përfundoi anglezi.

Fansat kanë reaguar ndaj intervistës dhe kanë lavdëruar Tomorin për zotësinë e tij dhe angazhimin për të mësuar një gjuhë të re.

“U trondita kur dëgjova se sa e mirë ishte italishtja e tij në një periudhë kaq të shkurtër kohore”, komentoi njëri.

“Kjo është klas. Më ngroh zemrën të shoh djem anglezë që mësojnë gjuhë të tjera”, shtoi një komentues tjetër.

“E dua këtë. Vërtet e dua. Fantastike të shoh lojtarë të rinj që shkojnë jashtë vendit dhe bëjnë gjithçka për t’u përshtatur dhe për të maksimizuar përvojën”, shkroi një i tretë në rrjetet sociale. /Telegrafi/