Goli i dytë i pësuar nga Spanja ndaj Japonisë ka ngjallur polemika, pasi ai gol doli të ishte vendimtar për kalimin tutje të japonezëve.

Reklama

Pamje nga ndeshja tregonin se topi mund të kishte dalë plotësisht jashtë vijës, diçka që hutoi shikuesit dhe nxiti protestat nga Spanja, ndërsa nga ai rast Gjermania u eliminua.

Pas shumë kritikave, FIFA ka publikuar pasditen e sotme pamjet që janë shqyrtuar nga salla e VAR për të vendosur që goli ishte i ligjshëm.

Në to, shihet se një pjesë e topit mbetet brenda fushës dhe, për rrjedhojë, goli është i rregullt.

Kamerat e tjera mund të ofrojnë imazhe mashtruese, por sipas provave të disponueshme, topi nuk ishte jashtë lojës .

Reklama

Përveç kësaj, për të përfunduar kualifikimin e shpjegimit, FIFA ka bërë një rikrijim të lojës ku tregojnë, me disa pamje nga afër dhe një imazh nga lart, se jo i gjithë topi doli jashtë vijës bazë.

Reklama

Fitorja e Japonisë bëri që ata të futeshin në mesin e 16-të ekipeve më të mira si lider i grupit, ndërsa Spanja kaloi në pozitën e dytë dhe Gjermania dhe Kosta Rika u eliminuan. /Telegrafi/