LAJMI I FUNDIT:

Fëmijët e lindur përmes IVF-it nuk zhvillohen ndryshe – Studimi zbulon se ndryshimi në gjatësinë, peshën dhe trupin e tyre zhduket në adoleshencë të vonë

Fëmijët e lindur përmes IVF-it nuk zhvillohen ndryshe – Studimi zbulon se ndryshimi në gjatësinë, peshën dhe trupin e tyre zhduket në adoleshencë të vonë

Foshnjat e lindura përmes IVF-it nuk përfundojnë më të vegjël se fëmijët e konceptuar natyrshëm, pohon një studim.

Reklama

Ekspertët e fertilitetit gjetën ndryshime në gjatësi, peshë ose përmasa trupore, normalisht edhe kur mbushnin vitet e vona të adoleshencës.

Prindërit duhet të ‘sigurohen’ nga ‘puna e rëndësishme’, pohoi ekipi i Universitetit të Bristol.

Autori kryesor Dr Ahmed Elhakeem, një epidemiolog, tha: “Në Mbretërinë e Bashkuar pak më shumë se një në 30 fëmijë janë të lindur me riprodhim të asistuar. Që nga lindja e parë e një fëmije me IVF, janë ngritur shqetësime për rreziqet”.

Si qëndron vërteta për IVF dhe menopauzën pas pretendimeve të Kourtney Kardashian
Lexo po ashtu Si qëndron vërteta për IVF dhe menopauzën pas pretendimeve të Kourtney Kardashian

Prindërit dhe fëmijët e tyre mund të sigurohen se kjo mund të nënkuptojë se ata janë pak më të vegjël dhe më të lehtë nga foshnjëria deri në adoleshencë, por këto dallime nuk ka gjasa të kenë ndonjë implikim shëndetësor.

Studimi, i botuar në JAMA Network Open, gjurmoi më shumë se 158 mijë fëmijë në moshën madhore. Ai përfshinte afërsisht 2.5 për qind që lindën përmes teknologjisë riprodhuese të asistuar, siç është IVF.

Ata shikuan të dhënat e gjatësisë, peshës dhe BMI-së tek fëmijët e lindur me konceptim natyral ose ‘teknologji riprodhuese të asistuar’ në mosha të ndryshme. Përqindja e tyre e yndyrës trupore dhe perimetri i belit u krahasuan gjithashtu.

Fëmijët erdhën nga vende të Evropës – përfshirë Britaninë e Madhe – si dhe nga Australia, Zelanda e Re, Kanadaja, Kina dhe Singapori. Analiza statistikore tregoi se fëmijët e moshës më pak se tre muajsh ishin rreth 0.27 cm më të shkurtër, mesatarisht, se ata të lindur në mënyrë natyrale.

Trupi i femrës është krejtësisht i mahnitshëm: Si duket barku i nënës në momentin e kontraktimeve më të forta
Lexo po ashtu Trupi i femrës është krejtësisht i mahnitshëm: Si duket barku i nënës në momentin e kontraktimeve më të forta

Por ndërsa ata u rritën, diferenca u zvogëlua, me fëmijët e lindur natyrshëm vetëm 0.06 cm më të gjatë në kohën kur ishin 17 vjeç, mesatarisht. Një prirje e ngjashme u vërejt për peshën, me foshnjat e lindura mesatarisht 0.27 kg më të lehta nëse lindnin me metoda artificiale.

Megjithatë, në moshën madhore ato ishin 0.07 kg më të rëndë. Fëmijët e lindur përmes trajtimit të fertilitetit kishin një BMI që ishte 0,09 pikë më i lartë në kohën kur ata mbushën 17 vjeç, pavarësisht se ishin 0,18 më të ulët si foshnjë.

Peter Thompson, shefi ekzekutiv i Autoritetit të Fertilizimit dhe Embriologjisë Njerëzore (HFEA), tha: “Gjetjet nga ky studim do të vijnë si një lehtësim i mirëpritur për këta pacientë që fillojnë trajtimin me shpresën që një ditë të kenë fëmijë të tyre të shëndetshëm”. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Ushqim i shëndetshëm
Orizi i bardhë është në të vërtetë më i mirë sesa orizi kafe

Orizi i bardhë është në të vërtetë më i mirë sesa orizi kafe

Shëndetësi Lajme
Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Shëndetësi
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Në mëngjes apo në mbrëmje? Koha kur preferohet konsumimi i qumështit

Në mëngjes apo në mbrëmje? Koha kur preferohet konsumimi i qumështit

Ushqim i shëndetshëm
Disa nga shenjat dhe simptomat e para të kancerit të mëlçisë që mund të vihen re

Disa nga shenjat dhe simptomat e para të kancerit të mëlçisë që mund të vihen re

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori