Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të vendosur që të mos lejojnë asnjë emigrantë ilegal të kaloj kufirin e tyre përmes Meksikës.

Donald Trump edhe njëherë e ka ritheksuar faktin se nuk do të lejohet të hyjë ilegalisht në shtetin amerikan.

Në rrjetet sociale janë publikuar disa imazhe teksa shihen disa refugjatë duke kaluar kufirin gjersa ushtria amerikane u përgjigjet me gaz lotsjellës.

Në mesin e personave që po kërkojnë strehim në ‘tokën e premtuar’ kishte gra dhe fëmijë, të cilët nuk u kursyen nga forcat ushtarake amerikane.

Kjo ka bërë që të reagojnë aktoret Eva Longoria dhe Anne Hatheway, të cilat nuk pajtohen me politikat e të parit të shtetit të tyre.

“Nuk është kjo ajo çka ne jemi si amerikanë. Të lëshosh gaz lotsjellës për fëmijët? Ata nuk janë kriminelë. Janë familje që kërkojnë strehë. Sigurisht që duhet të mbrojmë kufijtë tanë, por duhet të përdorim këto burime për të mbrojtur vendin tonë nga terrorizmi. Kjo është një foshnje me pelena. Çfarë po mendon @realdonaldtrump ?? Këta janë qenie njerëzore. Të përgjërohem t’i trajtosh me dhembshuri dhe t’i trajtosh me dinjitet. Ata po largohen nga vendet e shkatërruara nga droga që është historikisht diçka që vjen nga paqëndrueshmëria që ne kemi shkaktuar. Këto janë fëmijë dhe mama që kërkojnë strehim. Kjo foto më ka thyer zemrën dhe besimin tim në humanizëm”, ka shkruar Eva pranë fotos.

Ndryshe, Trump ka paralajmëruar se së shpejti do të ndërtojë një mur mes shtetit amerikan dhe meksikan. /Telegrafi/

View this post on Instagram

This is not who we are as Americans. Throwing tear gas at children? These are not criminals. These are families seeking shelter. Of course we have to protect our borders, but we should be using those resources to protect our country against terrorist. This is a baby IN A DIAPER. What are you thinking @realdonaldtrump ?? These are human beings. I beg you to treat them with compassion and treat them with dignity. They are fleeing drug torn countries that is historically due to an instability that WE caused. These are children and mothers seeking refuge. This photo has broken my heart and my belief in humanity. #Repost @ananavarrofl ・・・ I can’t get this image out of my mind. Yes, we have a right and duty to protect our borders. But we can’t do so by shooting tear-gas at innocent children. The world is watching. And for all those politicians that love to y’all about their Christianity and quote Bible verses, God is watching too. This is not who we are, America.

A post shared by Eva Longoria Baston (@evalongoria) on Nov 26, 2018 at 7:12am PST