LAJMI I FUNDIT:

Emmanuel Adebayor triumfon mbi vendimin e FIFA-s për ‘suspendimin e padrejtë’

Emmanuel Adebayor triumfon mbi vendimin e FIFA-s për ‘suspendimin e padrejtë’

Ish- sulmuesi i Mançester Cityt dhe Arsenalit, Emmanuel Adebayor, ka fituar mbi një vendim të FIFA-s për ‘suspendim të padrejtë’ të tij.

Reklama

Lojtari iu bashkua Olimpias së Paraguait në fillim të vitit 2020, disa muaj përpara se bota të goditej nga pandemia COVID-19. Më pas, futbolli u mbyll për muaj të tërë. Kur ndeshjet filluan, ylli i Togos u suspendua në qershor të të njëjtit vit.

38-vjeçari bëri gjithsej katër paraqitje për klubin dhe vendosi që suspendimi i tij ishte i padrejtë. FIFA ka urdhëruar tani Olimpian të paguajë 500,000 euro për Adebayorin, plus një interes shtesë prej 12 për qind nga viti 2020, pas një vendimi të një gjykate.

Adebayor e di çfarë e pret Aubameyangun te Arsenali: Kjo më ka ndodhur edhe mua
Lexo po ashtu Adebayor e di çfarë e pret Aubameyangun te Arsenali: Kjo më ka ndodhur edhe mua

Presidenti i ri i klubit, Miguel Cardona deklaroi: “Nuk mund të bëjmë asgjë për kontratat që janë nënshkruar më parë, por klubi do të ndryshojë politikën e tij për pagat dhe do të vendosë një kufi pagash”.

“Ne kishim një kërkesë për pagesë nga Adebayor. Ne e dinim se ai merrte 200,000 dollarë në muaj”.

Para periudhës së tij në Amerikën e Jugut, Adebayor luante për skuadrën turke Kayserispor, me të cilin bëri gjithsej tetë paraqitje, duke shënuar dy herë. Ai gjithashtu luajti për Istanbul Basaksehir, duke bërë mbi 70 paraqitje dhe shënoi 28 herë.

Olimpia ia ndërpret kontratën Adebayorit pas vetëm katër ndeshjes
Lexo po ashtu Olimpia ia ndërpret kontratën Adebayorit pas vetëm katër ndeshjes

Adebayor u bë i famshëm gjatë kohës së tij në Arsenal, ai shënoi 30 gola në sezonin 2007/08. Adebayor ka akuzuar më parë klubin për zgjedhjen e parave mbi të, pasi ai u transferua te Manchester City në një marrëveshje që besohet të jetë me vlerë 30 milionë euro.

Paraqitja e tij e fundit në futbollin anglez erdhi me Crystal Palace në vitin 2016. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
Përse Romelu Lukaku nuk e festoi golin e tij ndaj Frosinones?

Përse Romelu Lukaku nuk e festoi golin e tij ndaj Frosinones?

Serie A
Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

La Liga
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kalo në kategori