LAJMI I FUNDIT:

Emërimi i Egbos te Prishtina kambanë alarmi për trajnerët kosovarë

Emërimi i Egbos te Prishtina kambanë alarmi për trajnerët kosovarë

Me largimin e Debatik Currit dhe zyrtarizimin e nigerianit Emmanuel Egbo te Prishtina, trajnerët nga Kosova tashmë janë ‘pakicë’ në Albi Mall Superligën e Kosovës dhe kjo duhet të tingëllojë si një kambanë.

Dita e enjte solli ndryshime te shtabi teknik i Prishtinës, ku Curri u largua me marrëveshje të dyanshme dhe në vend të tij u emërua nigeriani Egbo.

Largimi i trajnerin llapjan nga klubi kryeqytetas ka kthyer në favor numrin e trajnerëve që vijnë jashtë Kosovës.

Konfirmohet lajmi i Telegrafit, Emmanuel Egbo emërohet trajner i Prishtinës
Lexo po ashtu Konfirmohet lajmi i Telegrafit, Emmanuel Egbo emërohet trajner i Prishtinës

Momentalisht në Albi Mall Superligën e Kosovës janë 60 për qind që vijnë nga jashtë Kosovës, dhe 40 për qind vendorë, shkruan Telegrafi.

Ilir Daja i Ballkanit vjen nga Shqipëria, Akis Vavalis i Dritës nga Greqia dhe Nedim Yigit i Lirisë nga Turqia janë tre nga trajnerët “jo-kosovarë”.

Daja dhe Mezani, të ardhur nga Shqipëria

Xhingis Rexhepi i Feronikeli ’74 nga Maqedonia e Veriut dhe Gentjan Mezani i Gjilanit nga Shqipëria janë dy emrat tjerë së bashku me Egbon e Prishtinës nga Nigeria që çojnë në gjashtë numrin e trajnerëve të ‘huaj’ në Albi Mall Superligën e Kosovës.

40 për qindëshi i trajnerëve kosovarë nga Superligë përbëhet nga Tahir Batatina (Llapi), Armend Dallku (Dukagjini), Burim Shala (Fushë Kosova) dhe Qëndrim Kida (Malisheva).

Dy të parët duken si të sigurt në punën e tyre shkaku edhe i rezultateve, por dy tjerët mund të rrezikojnë gjatë sezonit ndonjë shkarkim apo largim, duke çuar kështu edhe më lartë numrin e të “huajve”.

Me pak fjalë, emërimi i Egbon te Prishtina duhet të jetë kambanë alarmi për trajnerët kosovarë, pasi ekipet e Superligën çdo ditë e më pak po u besojnë vendorëve. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Premier League
Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

La Liga
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
Katër 'bomberët' që Chelsea ndjekë për sezonin e ardhshëm - secili më i mirë se tjetri

Katër 'bomberët' që Chelsea ndjekë për sezonin e ardhshëm - secili më i mirë se tjetri

Premier League
Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Bundesliga
Kalo në kategori