LAJMI I FUNDIT:

Elon Musk thotë se Starlink do të vazhdojë të financojë qeverinë e Ukrainës “falas”, pavarësisht humbjes së parave

Elon Musk thotë se Starlink do të vazhdojë të financojë qeverinë e Ukrainës “falas”, pavarësisht humbjes së parave

Elon Musk, CEO i SpaceX e ka tërhequr vendimin e tij për ndalimin e financimit të terminaleve Starlink të dërguara në Ukrainë, duke shkruar në Twitter se kompania e tij do të vazhdojë të ofrojë shërbime satelitore të internetit “falas” për qeverinë ukrainase, edhe nëse kjo do të thotë se kompania do të humbë para.

Reklama

“Të vajë në djall”, shkruan Musk në Twitter. “Edhe pse Starlink ende po humbet para dhe kompanitë e tjera po marrin miliarda dollarë nga taksapaguesit, ne thjesht do të vazhdojmë të financojmë falas qeverinë e Ukrainës”, raporton The Verge.

Gjatë së premtes, një raport nga CNN zbuloi se SpaceX e kanë pyetur qeverinë amerikane se nëse ata mund të paguajnë për terminale shtesë të dërguara në Ukrainë, e gjithashtu edhe për shërbimet aktuale të internetit. Këto shpenzime raportohet se kapin shifrën prej 127 milionë eurove deri në fund të vitit 2022, dhe afro 390 milionë euro të tjera për vitin 2023, përcjell Telegrafi.

Musk më vonë shtoi në Twitter se Starlink nuk mund të financojë shërbimet në Ukrainë “për një kohë të pacaktuar”, duke vënë në dukje në një postim tjetër në Twitter se Starlink humbet rreth 20 milionë dollarë në muaj për të ruajtur shërbimet e saj.

Sipas Musk, Starlink ka dërguar rreth 25,000 terminale për të ndihmuar përpjekjet e Ukrainës për luftë. Shërbimi i Starkink ka luajtur një rol të rëndësishëm në mbajtjen online të civilëve dhe ushtarëve ukrainas gjatë luftës, teksa vendi vazhdon që të ketë ndërprerje nga sulmet ruse me raketa, dhe rreziku për sulme kibernetike mbetet i lartë.

Musk u përball me kritika pasi kishte bërë një sondazh duke i pyetur përdoruesit e Twitter se nëse Ukraina duhet ta arrijë “paqen” me Rusinë duke i dorëzuar Krimenë dhe rajonet e tjera të aneksuara. Kjo rezultoi me një përgjigje nga ambasadori ukrainas në Gjermani, Andrij Melnyk, i cili tha: “Zhduku, është përgjigja ime më diplomatike”.

Zëvendëskryeministri ukrainas Mykhailo Fedorov më vonë kishte shkruar në Twitter se Musk “është ndër donatorët privatë kryesorë në botë që mbështesin Ukrainën”, dhe se “Starlink është një element thelbësor i infrastrukturës sonë kritike”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Marketingu në Google Ads, eksperti: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Marketingu në Google Ads, eksperti: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Pas Facebook, alarm për Linkedin - 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

Pas Facebook, alarm për Linkedin - 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

Teknologji
Shqip.ai rrit kapacitetin: Transkriptim i lehtë i videove shqip me link të YouTube!

Shqip.ai rrit kapacitetin: Transkriptim i lehtë i videove shqip me link të YouTube!

Teknologji
Art nga robotët

Art nga robotët

Teknologji
Kalo në kategori