LAJMI I FUNDIT:

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit – ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit – ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Presidenti amerikan Joe Biden u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të premten se ai pret që Irani të sulmojë Izraelin “herët a vonë”.

Ndërsa i pyetur se cili është mesazhi i tij për Iranin tani, presidenti tha: “Mos e bëj”.


Në përgjigje të pyetjeve nga gazetarët në sallë, nëse trupat amerikane ishin në rrezik – Biden u kthye në podium dhe tha se Shtetet e Bashkuara janë “të përkushtuara” për mbrojtjen e Izraelit.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit. Ne do të mbështesim Izraelin, do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses”, citohet të ketë thënë Biden, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

SHBA ka qenë në gatishmëri të lartë për një sulm të rëndësishëm hakmarrës iranian ndaj Izraelit në ditët e fundit, ndërsa frika rritet për një luftë më të gjerë rajonale.

Mbetet një kërcënim “i vërtetë”, “i besueshëm” dhe “i zbatueshëm” i Iranit që të nisë sulme, tha Shtëpia e Bardhë të premten, pas sulmit të Izraelit ndaj një kompleksi diplomatik iranian në Siri javën e kaluar që vrau tre gjeneralë iranianë.

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë
Lexo po ashtu Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

E Biden, i cili paralajmëroi këtë javë se Irani po kërcënonte një “sulm të rëndësishëm” ndaj Izraelit, ka marrë përditësime të vazhdueshme mbi situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare.

Kështu, SHBA dhe disa vende të tjera, duke përfshirë Britaninë dhe Francën, lëshuan udhëzime të reja udhëtimi për punonjësit e qeverisë në Izrael, ndërsa kërcënimi iranian po afrohej.

“Ne po e ndjekim këtë shumë, shumë nga afër”, tha John Kirby, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, i cili nuk pranoi të jepte informacion në lidhje me kohën e pritshme të kërcënimit.

Ndërsa Departamenti i Mbrojtjes po zhvendos asete shtesë në rajonin e Lindjes së Mesme “për të forcuar përpjekjet rajonale të parandalimit dhe për të rritur mbrojtjen për forcat amerikane”, theksoi një zyrtar amerikan i mbrojtjes për CNN, ndërsa Izraeli dhe SHBA po përgatiten për një sulm të mundshëm iranian.

Pentagoni ka punuar posaçërisht për të forcuar mbrojtjen ajrore për trupat amerikane të stacionuara në Irak dhe Siri, të cilat u sulmuan nga forcat e mbështetura nga Irani mbi 100 herë midis tetorit dhe shkurtit.

SHBA nuk po parashikon që Irani ose përfaqësuesit e tij do të sulmojnë forcat amerikane si pjesë e hakmarrjes së tyre, por po i lëviz asetet për çdo rast. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Kalo në kategori