LAJMI I FUNDIT:

Dy ditë para zgjedhjeve, lideri holandez i ekstremit të djathtë sulmohet brutalisht në pijetore – goditet me shishe të birrës në kokë

Dy ditë para zgjedhjeve, lideri holandez i ekstremit të djathtë sulmohet brutalisht në pijetore – goditet me shishe të birrës në kokë

Lideri i një partie populiste të ekstremit të djathtë u sulmua të hënën në qytetin verior të Groningenit, dy ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Holandë.

Thierry Baudet, lideri i Forumit për Demokraci, u dërgua në spital, tha partia në një mesazh në rrjetin social X, transmeton Telegrafi.


“Duket se gjithçka do të jetë mirë”, tha partia.

Baudet më vonë u raportua se ishte ekzaminuar nga një kirurg, pasi u godit në pjesën e pasme të kokës dhe pranë syrit me një shishe birre. I lënduar ka mbetur edhe një roje sigurie.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale, Baudet shihet në një pijetore në momentin kur po bënte një selfie dhe më pas sulmuesi e godet me një shishe qelqi. Baudet u mor me shpejtësi, dhe sulmuesi u mposht, shkruan AP.

Zëdhënësi i policisë Thijs de Jong, tha se një person u arrestua nën dyshimin për përfshirje në sulm. Ai tha se motivi është duke u hetuar.

“Ajo që mund të them në këtë pikë është se Baudet u godit në kokë, ndoshta me një objekt”, tha De Jong.

Ai theksoi se nuk mund të jep detaje të tjera apo të komentonte mbi gjendjen e Baudet, i cili po kandidon për të ruajtur vendin e tij në parlament. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Leve Palestina” – si arriti që një këngë suedeze e viteve 70-ta të bëhej një himn i ri palestinez

“Leve Palestina” – si arriti që një këngë suedeze e viteve 70-ta të bëhej një himn i ri palestinez

Botë
Kinezes i faturohet shuma prej 60 mijë eurove në një restorant - si ndodhi që rrjetet sociale të ngatërrojnë pagesat?

Kinezes i faturohet shuma prej 60 mijë eurove në një restorant - si ndodhi që rrjetet sociale të ngatërrojnë pagesat?

Azia
“Ishim të zhveshur, me vetëm një batanije”, palestinezi tregon se çfarë u ndodhi kur i arrestoi ushtria izraelite – pamjet u bënë virale

“Ishim të zhveshur, me vetëm një batanije”, palestinezi tregon se çfarë u ndodhi kur i arrestoi ushtria izraelite – pamjet u bënë virale

Azia
Sam Altman i OpenAl tërheq fjalët “po ekzagjerohet me antisemitizmin”

Sam Altman i OpenAl tërheq fjalët “po ekzagjerohet me antisemitizmin”

Amerika
SHBA vendosi veto ndaj rezolutës së OKB-s për arritjen e një armëpushimi në Gaza

SHBA vendosi veto ndaj rezolutës së OKB-s për arritjen e një armëpushimi në Gaza

Botë
Daçiq nuk e lejon kundërshtarin politik ta shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit - madje e mohon se është nënshkrues i saj

Daçiq nuk e lejon kundërshtarin politik ta shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit - madje e mohon se është nënshkrues i saj

Serbia
Kalo në kategori