LAJMI I FUNDIT:

Drogë, tortura e masakra – detaje dhe pamje të tmerrshme rreth aktiviteteve të kartelit të “El Chapo-s” dhe bandave të tjera të Meksikës

Drogë, tortura e masakra – detaje dhe pamje të tmerrshme rreth aktiviteteve të kartelit të “El Chapo-s” dhe bandave të tjera të Meksikës

Lufta e përgjakshme e drogës në Meksikë ka marrë mijëra jetë, kur rrjetet e tyre filluan të luftojnë forcat qeveritare në vitin 2006.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, muajin e kaluar, zyrtarët qeveritarë njoftuan se 61,000 njerëz ishin zhdukur me forcë viteve të fundit, ndërsa dhjetëra mijëra të tjerë janë vrarë.

Këto vrasje nuk u ndalën edhe pse kishte shpresë se dhuna do të zvogëlohej pas arrestimit të kreut të drogës “El Chapo” dhe burgosjes së tij në SHBA vitin e kaluar.

E themeluar në fund të viteve 80-ta, banda e El Chapo u bë një nga organizatat më të mëdha kriminale në botë – sa i përket trafikimit të kokainës, heroinës dhe marijuanës në SHBA.

Që nga ekstradimi dhe burgosja e El Chapo vitin e kaluar, udhëheqja tani është në duar të Ismael “El Mayo” Zambada së bashku me djemtë e tij Ican Archivaldo dhe Jesus Alfredo.

Gjatë historisë së tij të gjatë dhe të përgjakshme, grupi i tij ka rrëmbyer, torturuar dhe masakruar anëtarët e bandave kriminale rivale, për të dominuar në veri-perëndim të Meksikës.

Në vitin 2010, është shpërndarë një video e El Chapo duke prerë kokën e një rivali me sharrë elektrike.

El Chapo u ekstradua në SHBA dhe u burgos vitin e kaluar

Sidoqoftë, ai ka ndërtuar edhe marrëdhënie me politikanë dhe ish-armiq, me grupet “The Gulf” dhe “Familia Michoacana”.

Chapo dyshohet edhe për ryshfet prej 2.3 milionë dollarësh ndaj ish-sekretarit për Siguri Publike, Genaro Garcia Luna.

Gjithashtu, tetorin e kaluar, anëtarët e grupit të armatosur filluan një sulm ndaj trupave të ushtrisë në qytetin e Cualican pasi ata u përpoqën të arrestojnë Ovidio Guzmán López, një nga djemtë e Chapo-s.

Anëtarët e Sinaloa zhvilluan një betejë të egër për të liruar njërin nga djemtë e tij nga “kthetrat e qeverisë” tetorin e kaluar

Ky grup është zgjeruar me shpejtësi në të gjithë Meksikën dhe është një nga bandat më agresive të vendit, që vepron kryesisht në perëndim.

Por banda e El Chapo-s nuk është e vetmja që ka shkaktuar tmerr tek rivalët dhe jo vetëm.

Jalisco New Generation Cartel (CJNG)

“Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco” drejtohet nga Nemesio ‘El Mencho’ Oseguera Cervantes, një ish-aleat i El Chapo-s, dhe operon në të paktën 22 shtete në të gjithë Meksikën, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, autoritetet amerikane më herët kanë ofruar shpërblim prej 10 milionë dollarësh për informacione që çon në arrestimin e El Mencho.

Bëhet fjalë për njeriun, njerëzit e të cilit kanë sulmuar civilë, ushtarë dhe oficerë të policisë, duke shfaqur dhunë brutale ndaj tyre.

Veç këtyre, grupi i El Mencho, ka rrëzuar një helikopter të ushtrisë me një granatë, ku vrau dhjetëra zyrtarë të shtetit, madje është i njohur për varjen e trupave të viktimave për t’i frikësuar rivalët e tyre.

CJNG u shkëput nga Karteli Sinaloa pas arrestimeve të El Chapos në 2014

Një burrë i identifikuar si Francisco, pretendon se ishte mashtruar nga grupi i tyre pasi i kishin thënë se do të punonte roje sigurie.

Anëtarët e grupit kishin ekzekutuar një person në prani të tij pasi që nuk kishte siguruar një armë.

Francisco rrëfen se banda e kishte detyruar t’ia priste dorën dhe të hante një pjesë të kufomës.

“Duhet ta bëja, nuk kisha zgjidhje tjetër, më kujtohet frika dhe gjaku”, ka thënë Francisco.

Karteli “The Gulf”

I themeluar në vitet 80-ta, grupi fillimisht trafikoi kokainë dhe marihuanë në SHBA dhe zhvilloi lidhje me bandat në Kolumbi.

Udhëheqësi i saj i dytë Osiel Cardenas Guillen, përfshiu në bandën e tij një mori ushtarësh të korruptuar të forcave speciale, por që më vonë këta të fundit prishën lidhjet dhe formuan bandën e tyre, duke u shndërruar në rivalë.

Marinsat dhe Jorge Eduardo Costilla Sánchez, një nga ish-drejtuesit e Kartelit Gulf, në Mexico City

Grupi operon në shtetin kufitar verilindor të Tamaulipas, me bazat e tij më të rëndësishme operative në Matamoros, Nuevo Laredo dhe Reynosa.

“Gulf Cartel” është i njohur për kryerjen e një numri të lartë të rrëmbimeve.

Anëtarët e bandave të egra kanë varur kufomat në rrugët e qytetit

Veç kësaj, 68 viktima u gjetën tek baza tjetër e grupit në Reynosa në vitin 2011.

Është raportuar se në fillim të kësaj jave, anëtarët e Gulf Cartel kishin dorëzuar katër persona të tyre, në qytetin kufitar në SHBA, mirëpo, këta të fundit ishin të armatosur.

Zyrtarët meksikanë pohojnë se viktimat të cilët ishin të fotografuara me plagë, u vranë gjatë përleshjes me bandën rivale Los Zetas.

Los Zetas

Los Zetas është banda kriminale e cila u formua nga anëtarët e korruptuar të një njësiti elitar të forcave speciale të Meksikës në vitin 2010.

Ata fillimisht u punësuan në bandën e The Gulf në vitet 90-ta, por më pas i ndërprenë lidhjet e tyre dhe formuan grupin e tyre.

Grupi njihet për ryshfet, rrëmbime për shantazh, trafikimin e qenieve njerëzore, vjedhjen e armëve.

Zetas janë ndoshta karteli më brutal që vepron në Meksikë

Udhëheqësi i bandës Miguel Angel Treviño Morales, njihet si vrasës sadist, që torturon të rrëmbyerit.

Thuhet se metoda e tij e preferuar e torturave është “guiso”, duke i djegur njerëzit për së gjalli.

Më tutje kishin dëgjuar se Morales vrau një fëmijë të një rivali në mikrovalë.

Miguel Morales u kap në vitin 2015 dhe grupi u shpërnda, duke i dhënë hapësirë grupeve rivale të mbizotërojnë territorin e saj në veri-lindje. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori