LAJMI I FUNDIT:

Drejtori i centralit bërthamor Zaporizhia është arrestuar nga patrulla ruse

Drejtori i centralit bërthamor Zaporizhia është arrestuar nga patrulla ruse

Drejtori i përgjithshëm i termocentralit bërthamor të Ukrainës Zaporizhzhia është arrestuar nga një patrullë ruse, tha presidenti i kompanisë shtetërore bërthamore Energoatom, Petro Kotin në një deklaratë të shtunën.

Drejtori i Përgjithshëm, Ihor Murashov, ishte në automjetin e tij duke u nisur nga uzina kur “u ndalua, u nxor nga makina dhe me sy të lidhur u çua në drejtim të panjohur. Për momentin nuk ka asnjë informacion për fatin e tij”, tha Kotin, transmeton Telegrafi.


“Murashov është një person i licencuar dhe mban përgjegjësinë kryesore dhe ekskluzive për sigurinë bërthamore dhe rrezatuese të NPP Zaporizhzhya”, tha Kotin, duke shtuar se ndalimi i tij “rrezikon sigurinë e funksionimit të Ukrainës dhe termocentralit më të madh bërthamor në Evropë”.

Kotin iu bëri thirrje rusëve të lirojnë Murashovin dhe i kërkoi Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, ta “lirojë” atë.

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës “dënon fuqishëm ndalimin e paligjshëm” të Murashov në një deklaratë të publikuar në faqen e saj të internetit të shtunën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Botë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Botë
Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Kalo në kategori