LAJMI I FUNDIT:

Dieta braziliane që po bën namin: Humbisni 12 kilogram për një muaj

Dieta braziliane që po bën namin: Humbisni 12 kilogram për një muaj

Regjimi ushqimor që ofron ditë pas dite, ndihmon humbjen e peshës, por pa lënë mënjanë lëndët ushqyese, vitaminat dhe mineralet e nevojshme

Sekreti qëndron te shtimi i vakteve, te gatimi me pak yndyrë, te kufizimi i pijeve me gaz dhe të ëmblave. Kjo ju lejon të humbisni deri në 12 kg në muaj, sepse është shumë e lehtë.


Humbja e kaq shumë kilogramëve në një muaj të vetëm nuk është aspak e mirë për trupin tuaj, në të vërtetë para se të vendosni një dietë duhet patjetër të konsultoheni me një dietist.

Ndërkohë, mund të themi se dieta braziliane ndalon të gjitha yndyrat dhe karbohidratet komplekse.

Një dietë në të cilën agjërimi nuk pritet qartë, por falë marrjes së frutave dhe perimeve çdo ditë, metabolizmi mbetet aktiv dhe trupi mund të humbë kile shtesë.

Le të shohim detajet!

Një dietë që kujton frutat dhe ngjyrat e Brazilit, pasi frutat dhe perimet janë rendi i ditës.

Siç e përmendëm fillimisht, ky lloj i dietës përfshin 5 vakte për të ruajtur metabolizmin aktiv.

Çdo vakt, i cili është 3 kryesore dhe 2 të nën vakte, përfshin fruta dhe perime si bazë.

Natyrisht është e mundur të hahet, për shembull, një drekë me një pjatë me oriz ngjyrë kafe (rreth 60 gr) dhe një darkë të alternuar me proteina ose djathëra.

Mëngjes, megjithatë, duhet të bazohen në ‘smoothies’ ose fruta të freskëta ose lëngje. Sheqernat jo, (kështu që nuk ka ëmbëlsira)! Salcat dhe alkooli janë absolutisht të ndaluara.

Ajo zgjat vetëm një muaj dhe nuk mund të zgjatet më shumë: është shumë hipokalorike dhe organizmi mund të preket. Mjekët, për shembull, rekomandojnë që të vazhdoni me dietën për 2 javë, të largoheni për 7 ditë dhe ta rifilloni edhe për 2 javë.

Le të kujtojmë se sa e rëndësishme është të konsultohemi me ekspertin sepse çdo organizëm ka nevoja të ndryshme.

Ju prezantojmë variantin e shëndetshëm:

E hënë

Kafjalli: portokall, banane dhe një filxhan lëng portokalli;
Paraditja: një gotë lëng portokalli dhe një copë buke të thekur;
Dreka: 100 gramë peshk të zier, 100 gramë sallatë dhe perime të pagatuara;
Darka: – e njëjtë si mëngjesi;
Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 copë e vogël buke e thekur.

E martë

Kafjalli: një vezë e zier butë, një filxhan lëng molle;
Paraditja: një copë e vogël buke e thekur, një gotë lëng molle;
Dreka: 100 gramë mish të zier, 2 patate të ziera, 4 gjethe sallatë e gjelbër.
Darka: 200 gramë peshk të zier, një vezë shumë e zier, sallatë e gjelbër, bizele e gjelbër.
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng molle, bukë të thekur.

E mërkurë

Kafjalli: një filxhan qumësht pa yndyrë, një copë buke të thekur;
Paraditja: 100 gramë djathë të payndyrshëm;
Dreka: 100 granë oriz, 150 gramë sallatë me lakër të freskët me salce të përbërë nga një limon dhe një lugë majdanoz të grirë imët;
Darka: 100 gramë mish të zier, një mollë, 4 gjethe sallatë të gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng molle, një copë e vogël buke të thekur.

E enjte

Kafjalli: një filxhan lëng ananasi, 60 gramë ananas;
Paraditja: një filxhan lëng ananasi, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, një copë e vogël djathi dhe një portokall.
Darka: 2 patate të ziera, 150 gramë sallatë nga karota e freskët e grimcuar me pak vaj;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng ananasi, një copë buke të thekur.

E premte

Kafjalli: Një filxhan lëng molle dhe një copë e vogël buke të thekur;
Paraditja: një mollë, një portokall;
Dreka: 150 gramë peshk të zier, 2 karota të vogla të ziera;
Darka: një pjatë supë perimesh, një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut, një copë e vogël buke;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng portokalli, një copë e vogël buke të thekur.

E shtunë

Kafjalli: një gotë lëng molle, një copë buke të thekur;
Paraditja: 150 gramë sallatë nga panxhari i zier i grimcuar, me pak vaj bimor;
Dreka: një pjatë supë perimesh, kërpudhash apo çorbë peshku, një copë e vogël buke;
Darka: 100 gramë kërpudha të fërguara, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara.
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, 2 biskota të freskëta.

E diel

Kafjalli: një banane, një grusht rrush të thatë;
Paraditja: një gotë lëng karote, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, 100 gram sallatë nga lakra e freskët, qepë e bardhë dhe lëng nga 1 limon;
Darka: një pjatë me perime apo çorbë peshku nga kërpudhat, 100 gramë pemë, 4 gjethe sallatë të gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, dy fiq të thatë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Prostata, problemet dhe trajtimi

Prostata, problemet dhe trajtimi

Shëndetësi
Ka dy arsye pse zgjoheni me rrahje më të shpejtë të zemrës: Njëra arsye kërkon një ekzaminim urgjent

Ka dy arsye pse zgjoheni me rrahje më të shpejtë të zemrës: Njëra arsye kërkon një ekzaminim urgjent

Shëndetësi
Një test i ri gjaku zbulon se cilat nga organet po plaken më shpejt

Një test i ri gjaku zbulon se cilat nga organet po plaken më shpejt

Shëndetësi Lajme
Disa mënyra se si njerëzit e mërzitshëm bëhen të padurueshëm

Disa mënyra se si njerëzit e mërzitshëm bëhen të padurueshëm

Psikologji
Provoni këto metoda të pazakonta: Disa mënyra më efektive për të mposhtur dhimbjen e fytit në shtëpi

Provoni këto metoda të pazakonta: Disa mënyra më efektive për të mposhtur dhimbjen e fytit në shtëpi

Shëndetësi
Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje gjoksi?

Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje gjoksi?

Shëndetësi
Kalo në kategori