Ish-ylli i Chelseat dhe Atletico Madridit, Diego Costa ka ‘rënë në ujëra të trazuar’, pasi media braziliane e shënjëstërojnë atë si futbollistin në qendër të një skandali të dyshuar bastesh.

Shtypi kombëtar në vendlindjen e tij e ka identifikuar sulmuesin 32-vjeçar, si një nga personat që u hetuan nga detektivët në shtetin e Sergipe, ku ai kishte lindur.

Autoritetet lokale ende nuk kanë konfirmuar identitetet e atyre që janë përfshirë në hetim.

Por, ata kanë thënë se një futbollist që nuk e kanë emëruar zyrtarisht është njëri prej të dyshuarve.

Detektivët deklaruan publikisht rastin e tyre të enjten, duke pretenduar se po hetonin praktikën e krimeve të pretenduara, përfshirë pastrimin e parave dhe mashtrimet në valutë.

Reklama

Në një deklaratë përmes Daily Mail, Policia e Shtetit Sergipe tha: “Të mërkurën në mëngjes Policia e Shtetit në Sergipe filloi fazën e dytë të një operacioni të koduar” Distraction” me qëllim të marrjes së provave për një hetim mbi praktikat e dyshuara të shfrytëzimit të lojërave të fatit, pastrim parash, këmbim valutor dhe grup kriminal që përfshin faqen e basteve ESPORTENET, pronarët e tij, operatorët financiarë dhe financierin”.

Reklama

“Në fazën e parë të operacionit, i cili filloi më 3 mars të këtij viti, u sekuestruan dokumente dhe pajisje elektronike që lejuan që hetimi të thellohej dhe shuma prej 13,129,217.00 dollarë rus – para braziliane – (1.77 milion funte) në para të gatshme”.

Reklama

“Bazuar në provat e mbledhura, ishte e mundur të identifikoheshin platforma të tjera të basteve të përdorura nga grupi dhe kompanitë individuale dhe personat juridikë për pastrim të dyshuar të parave dhe mashtrim në valutë.”

“Është verifikuar pjesëmarrja e këmbyesve të parave që ndihmojnë organizatën kriminale të dyshohet se ka kryer mashtrime në valutë, si dhe pjesëmarrja e një futbollisti”.

“Në këtë fazë, hetimi është përqendruar në mashtrimin në valutë, me fokus të veçantë në këmbyesit e parave dhe financuesin e faqes së basteve”.

Reklama

“Shtatë urdhër kërkime dhe konfiskime janë duke u ekzekutuar, dy në Itabaiana në Sergipe, një në Lagarto në Sergipe, dy në Simao Dias në Segipe, një në Salvador në shtetin e Bahia dhe një në Sao Paulo”.

Reklama

“Urdhrat u lëshuan nga një gjyqtar në Gjykatën e Gjashtë Federale të Itabaaina. Urdhëresat për sekuestrimin e pronës që u përkasin atyre të përfshirë në skemën kriminale po ekzekutohen gjithashtu”, thuhet më tej në njoftim.

Klubi i Costas, Atletico Mineiro, ka thënë se do ta mbështesë nëse ai kërkon. Vetë lojtari nuk ka komentuar hetimin. /Telegrafi/