Shirat e dendur kanë shkaktuar përmbytje të përhapura në pjesë të Bangladeshit dhe Indisë, duke lënë miliona të bllokuar dhe të paktën 57 të vdekur, thonë zyrtarët.

Në Bangladesh, rreth 2 milionë njerëz janë mbytur nga përmbytjet më të këqija në veri-lindje të vendit për gati dy dekada, përcjell Telegrafi.

Të paktën 100 fshatra në Zakiganj u përmbytën pasi ujërat e vërshuara nga verilindja e Indisë shpërthyen një argjinaturë të madhe në lumin Barak, tha Mosharraf Hossain, administratori kryesor i qeverisë së rajonit Sylhet.

“Rreth dy milionë njerëz janë bllokuar nga përmbytjet deri më tani”, ka bërë të ditur ai të shtunën.

Reklama

Shumë pjesë të Bangladeshit dhe rajonet fqinje në Indi janë të prirura ndaj përmbytjeve dhe ekspertët thonë se ndryshimi i klimës po rrit gjasat e ngjarjeve ekstreme të motit në mbarë botën. /Telegrafi/

Reklama