0Shares

Himni i muzikës ka qenë një pjesë integrale e turneut të futbollit global për dekada të tëra.

Ashtu si çdo kompetecion tjetër, Kupa e Botës dhe muzika pop kanë një histori të gjatë dhe të trazuar.

Për dekada me radhë, veprimtaria sportive e premierës së globit ka luajtur me tingujt e këngëve zyrtare të Kupës së Botës.

Të dashur dhe të urryer, shpesh në masë të barabartë, këto himne pop janë bërë një pjesë e pandashme e traditës së Kupës Botërore.

“Live It Up!” nga Nicky Jam, Will Smith dhe Era Istrefi është kënga përcjellëse e Botërorit 2018, e cila është pritur mirë nga fansat e këngëtarëve.

Më poshtë gjeni listën me 10 këngët më të mira dhe më të këqija në historinë e Kupës Botërore:

“Live it Up!” (2018)

Nicky Jam dhe produksioni i Will Smith për efektin unifikues të sportit ndjekin planin e lojërave muzikore të këngëve të Kupës së Botës së vitit të kaluar, me producentin Diplo që përzien ritmet evropiane dhe ato latine me tekst rap (në anglisht dhe spanjisht). Videoja zyrtare e këngës, e cila është publikuar javën e kaluar, gjithashtu është e veçantë, pasi në të shfaqen veturat e shumta dhe shpirti garues, teksa pjesë e klipit është edhe një personazh shumë special (ish- mesfushorin brazilian që mori pjesë në Kampionatin Botëror në vitin 2002, Ronaldinho).

“El Rock del Mundial” (1962)

Los Ramblers, një grup me prejardhje nga Amerika e Jugut, publikuan këngën “El Rock del Mundial”, në kohën e turneut të vitit 1962. Mjerisht, kënga e tingujve rockabilly dhe korresponduese, as nuk u bë një hit botëror, e as nuk krijoi një precedent muzikor për këngët e Kupës së Botës që do të vijonin pastaj.

“Hot Hot Hot” (1986)

Kjo këngë e kënduar nga Arrow ishte kënga përcjellëse e Kampionatit Botëror 1986. Kjo këngë u miratua për turneun e vitit 1986 në Meksikë. Nuk ka shumë të bëjë me futbollin (edhe pse janë përpjekur që klipin ta realizojnë në një fushë në Mexico City).

“World in Motion” (1990)

“Un’Estate Italiana” e kënduar nga yjet pop italianë Gianna Nannini dhe Edoardo Bennato, si himnin zyrtar i Kupës së Botës në vitin 1990 ishte një zgjedhje e duhur. Suksesi i këngës u pasqyrua me vendin e parë në top listat britanike.

“Gloryland” (1994)

Për herë të parë në Kupën e Botës në SHBA, Hall Daryl Hall shkroi këtë këngë e cila do të bëhej shumë popullore. Videoklipi gjithashtu sjell një atmosferë turistike, duke sjell xhirime nga: Time Square, Las Vegas dhe Disneyland.

“Far awway in America” (1994)

Por për vlerën e thjeshtë argëtuese, në variantin “çka po mendonin?”, Disa këngë të Kupës së Botës mund të përputhen me këtë kënaqësi, të porositur nga ekipi kombëtar gjerman për turneun e vitit 1994. Është e paqartë nëse skuadra gjermane e dinte se yjet e moshuar ishin ikona homoseksualësh dhe se disa nga tekstet – “Është një parajsë e ashpër e njeriut / Merrni një udhëtim të fundit në Amerikë / Ka një ylber në sytë tuaj / Në anën tjetër të Amerikës “- mund të lexoheshin seksualisht. Sigurisht që kjo gjë nuk e shqetësoi trajnerin e ardhshëm të Gjermanisë dhe të Uashingtonit, Jurgen Klinsmann, i cili shihet një minutë në klipin e këngës.

https://www.youtube.com/watch?v=nDEfaonoQvg

“Three Lions ’98′” (1998)

Në turneun e ardhshëm, Anglia (sigurisht) i tregoi botës se si duhet të bëjë vetëpërmbajtjen e duhur me himnin e Botërorit, duke e kënduar për një kauzë të veçantë për personat e humbur. Origjina e “Tree Lions ’98′”, nga The Lightning Seeds me ndihmën e komedianëve David Baddiel dhe Frank Skinner, ishte për Kupën Evropiane të vitit 1996, që u mbajt në Angli. Por versioni i azhurnuar i vitit 1998 është po aq i mirë, dhe klipi ishte gjithashtu shumë klasik.

“The cup of life” (1998)

Kjo është kënga që përcakton modelin muzikor për himnet e Kupës Botërore. Super ylli latin, Ricky Martin, mori gjithë vëmendjen e botës me këngë “The Cup of Life”, kënga zyrtare për Kampionatin e vitit 1998 që u mbajt në Francë. Stili latin i Martinit do të ishte i lakmueshëm nga shumë këngëtarë të tjerë, të cilët do të tentonin ta kopjonin.

“Waka Waka” (2010)

Ylli kolumbian i muzikës pop, Shakira, ishte e përsosur gjatë këndimit të himnit në vitin 2010. E kompozuar për Kupën e 2010-ës në Afrikën e Jugut, “Waka Waka” është himni më i shitur i Kupës Botërore të të gjitha kohërave, me më shumë se 10 milionë kopje të zhvendosura. Kjo këngë numëron plot 1.8 miliard klikime në YouTube.

“Wavin’ Flag” (2010)

Titulli i kampionatit për këngën më frymëzuese të Kupës së Botës shkon për artistin somalez-kanadez K’naan. Fillimisht kjo këngë ishte shkruar për të shprehur aspiratat e popullit somalez për paqe dhe liri në mes të një lufte brutale civile, “Wavin’ Flag”, kjo këngë që gjithashtu u ripunua për një kauzë bamirëse për artistët kanadezë për të mbledhur para pas tërmetit shkatërrues në Haiti në vitin 2010. Kjo mori vëmendjen e Coca-Colas, e cila mori këngën si himnin e saj promovues për Kupën e Botës 2010. Janë bërë versione të shumëfishta, duke përfshirë remixet që janë punuar nga Will.i.am dhe David Guetta, si dhe një të prodhuar nga Bruno Mars. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)