Të kesh fëmijë nuk është për të gjithë.

Reklama

Për disa arsye, shumë femra ndiejnë presion shoqëror mbi shpatullat e tyre për të lindur fëmijë. Disa femra nuk duan të kenë fëmijë thjesht sepse nuk duan të kalojnë procesin e lindjes për shkak të faktorit të mundshëm që një grua mund të mos i mbijetojë lindjes. Disa gra me të vërtetë i duan trupat e tyre dhe nuk duan t’i shohin me ndryshime.

Disa gra e duan lirinë, kohën dhe energjinë e tyre; ato e dinë që të pasurit një fëmijë do të nënkuptojë se liria e tyre nuk është më e njëjtë.

Reklama

Disa gra nuk duan të sjellin fëmijë në botë, sepse bota është e mbushur me çështje madhore si pandemitë, sëmundjet, korrupsioni etj.

Reklama

Disa gra preferojnë të përjetojnë jetën me partnerët e tyre në një mënyrë që i lejon ato të përqendrohen vetëm në marrëdhëniet romantike, sesa të duhet të përqendrohen gjithashtu në rritjen e fëmijëve përveç kësaj.

10. Renee Zellweger

Reneee Zellweger

Sipas London Times, në vitin 2008 Renee theksoi, “Të bëhem nënë për mua nuk ka qenë kurrë një ambicie. Unë nuk mendoj kështu. Unë kurrë nuk kam menduar si ‘kur të jem 19 vjeçe do ta bëj këtë, dhe kur do jem 25 vjeçe do të bëjë atë’. Unë thjesht i marr gjërat siç vijnë, çdo ditë në një kohë, dhe nëse gjërat ndodhin, gjithçka mirë. Unë thjesht dua të jem e pavarur dhe të jem në gjendje të kujdesem çdo gjë tjetër”.

Reklama
Reklama

Derisa koha kalonte për Renee, mungesa e pritjeve të lindjes vazhdoi gjithashtu.

9. Chelsea Handler

Chelsea Handler

Gjatë një bisede me Amanda De Cadenet, Chelsea Handler shpjegoi, “Unë padyshim nuk dua të kem fëmijë. Unë nuk mendoj se do të isha një nënë e shkëlqyer. Unë nuk dua të kem një fëmijë dhe ta rrit atë nga një dado. Nuk kam kohë për të rritur një fëmijë vetë”.

Arsyet e saj janë të vlefshme. Niveli i famës do të thotë që ajo ndoshta kalon shumë kohë duke trajtuar një orar të mbushur me detyra e angazhime.

8. Dita Von Teese

Dita Von Teese

Në vitin 2007, Dita Von Tesse shpjegoi se përse të bësh fëmijë nuk është për të.

Reklama

Ajo tha, “Unë isha martuar me dikë që nuk ishte i prerë për të qenë baba. Ai mezi mund të kujdesej për veten, e lëre më për një fëmijë, kështu që unë ndryshova pikëpamjet e mia, u përshtata në përputhje me rrethanat, mendova: Tani do të shoh vetëm se si zhvillohet jeta ime dhe të shoh se çfarë do të ndodhë. Unë nuk do të jem më pak një person nëse nuk kam fëmijë. Do të funksionojë ashtu siç është dashur”.

Reklama

“100 për qind është në rregull të mos kesh fëmijë dhe të mos i duash as ata – pavarësisht nga arsyetimi që qëndron pas”.

7. Alison Brie

Reklama

Alison Brie

Sipas The Times of London, Alison Brie kishte shumë për të thënë për fëmijët në 2018.

Ajo deklaroi, “Unë me të vërtetë nuk dua të kem fëmijë. Është shumë mirë sepse nuk shqetësohem kur duhet të mbetem shtatzënë – midis stinëve , ndërsa ne jemi duke xhiruar shfaqjen [Glow] – Unë nuk e mendoj për atë çdo ditë”.

6. Miley Cyrus

Miley Cyrus

Sipas ELLE dy vjet më parë në 2019, Miley Cyrus tha, “Ne kemi bërë të njëjtën gjë në tokë që u bëjmë grave. Ne thjesht marrim dhe marrim dhe presim që ajo të vazhdojë të prodhojë. Dhe mund edhe të mos bëjmë. Derisa të ndihem sikur fëmija im do të jetonte në tokë me peshq në ujë, unë nuk jam në gjendje të sjellë një person tjetër që të merret me këtë”.

Reklama
Reklama

Ajo kujdeset për brezat e ardhshëm dhe e di që gjërat në këtë planet (mjedisor) nuk duken shumë mirë.

5. Stevie Nicks

Stevie Nicks

Stevie Nicks është një ikonë e muzikës që është shumë e dashur për të gjithë. Ajo vendosi të përqëndrohet në karrierën e saj si muzikante më shumë sesa në amësi.

E njëjta deklaroi, “Është sikur, a dëshiron të bëhesh një artiste, shkrimtare apo një grua dhe dashnore? Me fëmijët, fokusi yt ndryshon”.

4. Sarah Silverman

Sarah Silverman

Sarah Silverman postoi këtë shënim super të sinqertë në Twitter: “Si një komike gjithmonë duke punuar dhe gjatë rrugës më është dashur të vendos midis amësisë dhe të jetoj jetën time më ndryshe dhe kam zgjedhur këtë të fundit”.

Reklama

Disa gra mund të ekuilibrojnë jetën mes karrierës dhe amësisë, por disa gra nuk besojnë se është rruga e duhur për to personalisht. Të jesh i përmbushur brenda një karriere dhe të gjesh pasion në jetë përmes të qenit i suksesshëm është e mjaftueshme për shumë njerëz.

Reklama

3. Marisa Tomei

Marisa Tomei

Në një intervistë me Manhattan Magazine në 2009, Marisa Tomei tha, “Unë nuk e di pse gratë duhet të kenë fëmijë për t’u parë si qenie njerëzore të përmbushura. Të kesh një fëmijë nuk të plotëson! Shoqëria ka bërë presion ndaj shumë grave që të mendojnë se por thjesht nuk është aspak e vërteta”.

2. Jennifer Lawrence

Reklama

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence ka thënë për E!News se më parë kujdesej për amësinë, por ato ndjenja filluan të pakësoheshin me kalimin e kohës.

“Kur isha 21 ose 22 vjeçe isha si, ‘Mezi pres të bëhem nënë. Tani jam e tronditur’. Ata në të vërtetë po bëhen gjithnjë e më pak derisa po plakem, gjë që ka filluar të më shqetësojë. Nuk mendoj se kështu duhet të funksionojë”, theksoi ajo.

Reklama

Jennifer ndoshta e kuptoi se sa argëtuese është jeta pa pasur nevojë të marrë përsipër një përgjegjësi kaq të madhe.

1. Jennifer Aniston

Jennifer Aniston

Një nga personazhet e famshme që nuk dëshiron të ketë fëmijë është edhe Jennifer Aniston.

Reklama

Ajo tha në Today Show, “Unë nuk kam këtë lloj liste kontrolli të gjërave që duhet të bëhen dhe nëse nuk kontrollohen, atëherë unë kam dështuar në një pjesë të feminizmit tim ose të qenit grua ose vlera ime si grua. Unë kam lindur shumë gjëra. Ndihem sikur kam bashkuar shumë gjëra. Dhe nuk mendoj se është e drejtë të bësh presion mbi njerëzit”.

Intervista u realizua në vitin 2014 dhe padyshim që ndihet ende në të njëjtën mënyrë tani.

Aktorja e “Friends” jetoi një jetë të mahnitshme, të bukur, të kompletuar. Fëmijët nuk kishin nevojë të përfshiheshin që ajo të bëhej më e vlefshme. /Telegrafi/

Reklama