LAJMI I FUNDIT:

Dështimi i Ligës Premier ‘në prag të shndërrimit në miliarder’ falë biznesit jashtëzakonisht të suksesshëm

Dështimi i Ligës Premier ‘në prag të shndërrimit në miliarder’ falë biznesit jashtëzakonisht të suksesshëm

Një lojtar që ka dështuar në Ligën Premier thuhet se është në prag të bëhet miliarder, jo nga futbolli, por falë biznesit të tij të suksesshëm.

Gjatë viteve, ne kemi parë disa ish-lojtarë të kampionateve të ndryshme, por edhe të Ligës Premier që fitojnë para të mëdha larg sportit.


Për shembull, ish-lojtari i akademisë së Manchester Cityt, Reece Wabara, doli në pension në moshën 26-vjeçare dhe që atëherë ka bërë miliona falë markës së tij të veshjeve.

“Më duhej të zgjedhja, bëra mirë që u largova nga futbolli” - ish lojtari i Man City dhe Anglisë la sportin për pasionin që e bëri milioner
Lexo po ashtu “Më duhej të zgjedhja, bëra mirë që u largova nga futbolli” - ish lojtari i Man City dhe Anglisë la sportin për pasionin që e bëri milioner

Dean Forbes, i cili dikur ishte në Crystal Palace, vazhdoi të bëhej drejtor i Forterro, një firmë e madhe softuerësh e cila u ble për 1 miliard dollarë vitin e kaluar, gjë që e çoi vlerën neto të Forbes deri në 40 milionë funte.

Tani, një tjetër ish-lojtar i Ligës Premier do t’i bashkohet listës gjithnjë në rritje.

U refuzua nga Crystal Palace, mbeti pa shtëpi – sot ai ka pasuri prej miliona euro fal një kompanie të madhe teknologjike
Lexo po ashtu U refuzua nga Crystal Palace, mbeti pa shtëpi – sot ai ka pasuri prej miliona euro fal një kompanie të madhe teknologjike

Spanjolli Jose Ignacio Peleteiro Ramallo, i njohur zakonisht si Jota, kaloi kohë duke luajtur për Brentford, Birmingham City dhe Aston Villa gjatë kohës së tij në futbollin anglez.

Sidoqoftë, koha e tij me Aston Villan ishte një për t’u harruar pasi ai shënoi vetëm një herë në 16 paraqitje në të gjitha garat.

Në vitin 2022, Jota vendosi të varë këpucët në gozhdë në një ndryshim drastik të karrierës. Ish-mesfushori tani është pjesë e madhe e një kompanie të teknologjisë bujqësore, Groinn.

Është raportuar se kompania e tij është në proces të hyrjes në një partneritet me qeverinë spanjolle dhe pritet të ketë vlerë 600 milionë funte në vitin 2025.

Projeksioni vjetor i Groinn do të ketë një rritje të mprehtë në vitin e tretë, në 3 miliardë funte.

View this post on Instagram

A post shared by Jota Peleteiro (@kingjota23)

“Futbolli duhet të bëjë që personalitetet të dallohen. Unë po bëja atë që tha menaxheri, por nuk më pëlqeu. Ishte një vendim i vështirë sepse po thosha jo për kaq shumë para, por e kisha dashur futbollin aq shumë sa nuk kishte të bënte kurrë me paratë. E humba motivimin, por kisha në mendje një projekt tjetër të madh”, ka thënë fillimisht 32-vjeçari për The Athletic.

“Kur isha duke luajtur, dija për Groinn, por nuk kisha kohë. Ishte një start-up me një emër tjetër që kërkonte financim (atëherë quhej Ramalloc Innovation). Më pëlqen të rrezikoj dhe ka pasur momente nervoze gjatë procesit. Pasi të zhvilloni teknologjinë dhe ajo funksionon, do të keni shpenzuar miliona, por do të merrni shumë më tepër. Por nëse nuk funksionon, ju humbni të gjitha paratë tuaja”.

View this post on Instagram

A post shared by Jota Peleteiro (@kingjota23)

“Vlera e kompanisë tani vlen 10 herë më shumë se paratë që kam investuar. Tashmë jam duke marrë oferta, por e di që nuk do të jenë as një për qind e vlerës së saj në tre vjet. Ne jemi në negociata me shumë qeveri në mbarë botën, sepse ato duan teknologjinë dhe ne jemi liderë të industrisë. Ne po flasim me kompani të mëdha në Amerikë dhe po ecim më shpejt nga sa mendonim”.

“Ne jemi si iPhone. Para kësaj, kishit letra, faks dhe telefona, por iPhone i bashkon të gjitha në një dhe nuk kushton shumë dhe do të jetë më cilësor. Ne bëmë të njëjtën gjë në bujqësi me të gjithë teknologjinë në një makinë. Projeksionet tona të fitimit do të jenë aq të mëdha, sado para të më ofrojë dikush (për aksionet e tij), nuk do të jenë të mjaftueshme”, përfundoi Jota. /Telegrafi/

View this post on Instagram

A post shared by Jota Peleteiro (@kingjota23)

Në trend Sport

Më shumë
E mposhti, por meçi me Furyn e ka lënë me pasoja të rënda Usykun

E mposhti, por meçi me Furyn e ka lënë me pasoja të rënda Usykun

Boks
U cilësua si “meçi i shekullit”: Nga sa para fituan Fury dhe Usyk nga kjo përballje?

U cilësua si “meçi i shekullit”: Nga sa para fituan Fury dhe Usyk nga kjo përballje?

Boks
E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

Boks
Kloppi gati sa nuk shpërtheu në lot me gjestin fantastik të lojtarëve të Liverpoolit

Kloppi gati sa nuk shpërtheu në lot me gjestin fantastik të lojtarëve të Liverpoolit

Premier League
Zbulohen fjalët e para që Tyson Fury ia tha Usykut pas përfundimit të meçit

Zbulohen fjalët e para që Tyson Fury ia tha Usykut pas përfundimit të meçit

Boks
Deklarata skandaloze e Tyson Furyt menjëherë pas humbjes ndaj Oleksandr Usyk

Deklarata skandaloze e Tyson Furyt menjëherë pas humbjes ndaj Oleksandr Usyk

Boks
Kalo në kategori