LAJMI I FUNDIT:

Dërgojnë shtetin në gjykatë, sepse ua refuzuan mbiemrin “Allah” për vajzën e tyre (Foto)

Dërgojnë shtetin në gjykatë, sepse ua refuzuan mbiemrin “Allah” për vajzën e tyre (Foto)
Reklama

Një çift nga Gjeorgjia, SHBA, kanë sjellë shtetin në gjykatë për shkak të refuzimit që ligjërisht ti japin vajzës së tyre mbiemrin ‘Allah’.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, çifti Elizabeth Handy dhe Bilal Walk kanë qenë duke u përpjekur për të emërtuar vajzën e tyre 22-muajshe ZalyKha Graceful Lorraina Allah.


Kjo pasi që siç thuhet më tej, Departamenti i Shëndetit Publik ka refuzuar ti japë vogëlushes mbiemrin e All-llahut, sepse ligji i shtetit dikton se mbiemri i fëmijës duhet të jetë ai i nënës, babait ose një kombinim i të dyve – të gjitha në varësi të faktit nëse çifti është i martuar . Handy dhe Walk nuk ishin të martuar.

Pavarësisht kësaj, bëhet e ditur se vëllai tre-vjeçar i vogëlueshes, mjeshtëror Mosirah Aly Allah, ishte në gjendje të mbajë mbiemrin e tij. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Evropa
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Evropa
Kalo në kategori