Derbi londinez i takon Arsenalit, Topçinjtë fitojnë ndaj Tottenhamit në një përballje mbresëlënëse

Arsenal (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Arsenali ka bërë një paraqitje fantastike në derbin lokal ndaj Tottenham Hotspur të zhvilluar në Emirates Stadium, të cilin e fitoi me rezultat 4-2.

Nikoqirët e nisën për mrekulli takimin duke e zhbllokuar rezultatin që në minutën e 10-të me golin e Pierre-Emerick Aubameyang nga pika e bardhë.

Dy gola nga Pierre-Emerick Aubameyang (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Mirëpo, pas gjysmë ore lojë, pas një harkimi të Christian Eriksen nga gjuajtja e lirë, topi shkoi te Eric Dier, i cili e barazoi rezultatin (30′).

Katër minuta më pas, mysafirët e përmbysën rezultatin me golin e Harry Kane (34′) të realizuar nga penalltia. Dhe me epërsi të Spursave skuadrat shkuan në pushim.

Në gjysmën e dytë, Arsenali u aktivizua dhe Aubameyang e barazoi rezultatin (56′) pas asistimit nga Aaron Ramsey.

Rikthim fantastik nga Alexandre Lacazette (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Alexandre Lacazette e bëri përmbysjen e dytë (75′), këtë herë në favor të nikoqirëve, ndërsa asistues sërish ishte Ramsey.

Vulën e fitores për të zgjedhurit e Unai Emery e dha Lucas Torreira (77′), i cili shënoi falë asistimit nga Aubameyang.

Triumf mbresëlënës i Arsenalit (Foto: Shaun Botterill/Getty Images/Guliver)

Me këtë fitore, Arsenali ngritet në kuotën e 30 pikëve dhe mban pozitën e katërt në tabelë, ndërsa lideri Manchester City është tetë pikë larg.

Me pikë të barabarta, Tottenham Hotspur është një vend më poshtë në tabelën e Ligës Premier.

Në xhiron e radhës, Topçinjtë zhvillojnë një tjetër derbi, atë ndaj Manchester Unitedit, derisa Spursat luajnë kundër Southamptonit. /Telegrafi/

Capello zgjedh katër gjeni të futbollit, nuk e përfshin Ronaldon

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Fiton 300 mijë euro në javë dhe është titullar, ylli i Cityt merr vendimin përfundimtar për t'u larguar në verë

Ndër kryesorët te Real Madridi, por Andriy Lunin vetëm dy futbollistë fitojnë më pak se ukrainasi te Los Blancos

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Po ndiqet nga tre top klube evropiane, ylli i Realit po refuzon kontratën e re dhe dëshiron largimin nga Los Blancos