LAJMI I FUNDIT:

Deputeti letonez nuk përmbahet, shan delegacionin rus gjatë një takimi të OKB-së

Deputeti letonez nuk përmbahet, shan delegacionin rus gjatë një takimi të OKB-së

Një deputet letonez ishte aq i zemëruar me prezencën e një delegacioni rus në një takim të sigurisë së OKB-së, saqë filloi një fjalim të pasionuar që përfundoi me thënien e famshme të luftëtarëve ukrainase, “anije luftarake ruse, shko r.s.”.

Reklama

Rihards Kols tha se ndihej i “turpëruar” që përfaqësuesit e presidentit rus, Vladimir Putinit u lejuan të merrnin pjesë në një takim në Vjenë.

Ai tha se nuk mund të ulej në të njëjtën dhomë me ligjvënësit rusë sikur “asgjë të mos kishte ndodhur” kur mijëra ukrainas ishin vrarë prej pushtuesve rus, raporton metro.co.uk.

“Është e turpshme që ky delegacion gjendet këtu. Sidomos një delegacion që në përbërjen e vetë ka anëtarë të sanksionuar, individë që votuan për aneksimin e vendeve të pavarura”, tha ai.

“Unë do t’i përcjell një mesazh delegacionit rus që është ulur në këtë dhomë dhe do të citoj rojet kufitare ukrainase, “anije luftarake ruse, shko r.s.”.

Pse Rusia nuk mundi të mbante edhe më tej “Ishullin e Gjarpërinjve”, një pikë strategjike të Detit të Zi?
Lexo po ashtu Pse Rusia nuk mundi të mbante edhe më tej “Ishullin e Gjarpërinjve”, një pikë strategjike të Detit të Zi?

Ai iu referua mesazhit të disa ushtarëve ukrainas që po mbronin ishullin e gjarpërinjve kur rusët urdhëruan që ata të largohen.

Të paktën 19 ushtarët ukrainas dyshohej se kishin vdekur në ishull shkaku i bombardimeve të luftanije ruse, por ata mbijetuan mrekullisht dhe më vonë iu dhanë medalje trimërie pasi u kthyen në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rreth 99 për qind të votave të numëruara – këto janë rezultatet dhe të rejat e fundit nga balotazhi për president të Turqisë

Rreth 99 për qind të votave të numëruara – këto janë rezultatet dhe të rejat e fundit nga balotazhi për president të Turqisë

Turqia
Sipas rezultateve të mediave në Turqi, Erdogan do të jetë president edhe për një mandat

Sipas rezultateve të mediave në Turqi, Erdogan do të jetë president edhe për një mandat

Turqia
Erdogan nuk ka fituar zyrtarisht - por kjo nuk e ka penguar një lider botëror ta urojë atë

Erdogan nuk ka fituar zyrtarisht - por kjo nuk e ka penguar një lider botëror ta urojë atë

Botë
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kalo në kategori