LAJMI I FUNDIT:

Delegacioni hungarez mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Delegacioni hungarez mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Një delegacion parlamentar nga Hungaria tha të martën se mbështet ofertën e Suedisë për anëtarësim në NATO pas takimit me kryetarin e parlamentit suedez, për të hekurosur atë që partia qeverisëse e Hungarisë i ka quajtur “mosmarrëveshje politike”, shkruan AP.

Reklama

Disa ligjvënës hungarezë kanë ngritur dyshime nëse duhet të mbështesin aplikimet për anëtarësim në NATO nga Suedia dhe Finlanda, duke përmendur ato që ata i quajnë “gënjeshtra të hapura” nga Stokholmi dhe Helsinki për gjendjen e demokracisë së Hungarisë.

Por delegacioni hungarez tregoi të martën se parlamenti në Budapest, do të ratifikonte përfundimisht ofertën e Suedisë në NATO.

“Ne mbështesim anëtarësimin e Suedisë në NATO,” i tha agjencisë suedeze të lajmeve TT nënkryetari i parlamentit të Hungarisë, Csaba Hende.

“Ne e bëmë të qartë se qeveria hungareze, presidenti hungarez, kryeministri dhe shumica e parlamentarëve hungarezë mbështesin qartë anëtarësimin suedez në NATO”, tha Hende, sipas agjencisë së lajmeve.

Në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përshëndeti deklaratat e ligjvënësve hungarezë.

“Ata po dërgojnë një mesazh pozitiv dhe po rekomandojnë ratifikimin. Pra, sigurisht, ne kemi ende një rrugë për të bërë, por ne po bëjmë përparim”, u tha Stoltenberg gazetarëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtria amerikane publikon videon e incidentit, destrojeri kinez ia prenë rrugën një anijeje amerikane në ngushticën e Tajvanit

Ushtria amerikane publikon videon e incidentit, destrojeri kinez ia prenë rrugën një anijeje amerikane në ngushticën e Tajvanit

Azia
E pranon edhe kreu i Wagnerit rus: Ukrainasit po rikthejnë territoret e humbura në Bakhmut

E pranon edhe kreu i Wagnerit rus: Ukrainasit po rikthejnë territoret e humbura në Bakhmut

Evropa
Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Evropa
Ishte shpallur vrasësja më e keqe serike në Australi, falet nëna që vuajti 20 vjet burgim për vrasjen e katër foshnjave të saj

Ishte shpallur vrasësja më e keqe serike në Australi, falet nëna që vuajti 20 vjet burgim për vrasjen e katër foshnjave të saj

Australia
Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Evropa
Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Evropa
Kalo në kategori