LAJMI I FUNDIT:

Me dekret presidencial u merren medaljet e botërorit Hakan Sukurit dhe Arif Erdemit

Me dekret presidencial u merren medaljet e botërorit Hakan Sukurit dhe Arif Erdemit

Data 15 korrik ka hyrë në analet e historisë së Turqisë pasi që këtë ditë nuk u realizua puçi ushtarak.

Arif Erdem dhe Hakan Sukur po vazhdojnë të dënohen prej shtetit turk pasi që raportohet se kanë mbështetur trazirat e vitit të kaluar.


Me një dekret të presidentit Recep Tayyip Erdogan dy legjendave të futbollit të Turqisë i janë marrë medaljet e bronzta të kampionatit botëror 2002, kur Turqia u rendit në vendin e tretë, trasnmeton Telegrafi.

Ish-futbollistët po konsiderohen pjesëtarë dhe mbështetës të fuqishëm të klerikut Fetullah Gulen, i cili shihet si organizator i puçit kundër Erdoganit.

Theksojmë se kohë më parë është lëshuar një urdhër-arrest për disa sportistë përfshirë edhe dyshen e lartcekur, të cilët gjithashtu janë fshirë prej historisë së futbollit turk. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Përfaqësueset
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Përfaqësuesja e Kosovës
Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

La Liga
Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Premier League
Kalo në kategori