Të hënën, Bill dhe Melinda Gates njoftuan se do të divorcoheshin pas 27 vitesh martesë.

Jennifer Gates, vajza e madhe e Bill dhe Melinda Gates, ka folur në lidhje me divorcin e prindërve të saj, shkruan People.

Të hënën, 25-vjeçarja ndau një deklaratë në Instagram Story të saj, duke kërkuar nga ndjekësit e saj që të respektojnë privatësinë ndërsa familja lundronte në këtë kohë “sfiduese”.

“Tani shumë prej jush kanë dëgjuar lajmet që prindërit e mi po ndahen”, filloi ajo postimin. “Ka qenë një periudhë sfiduese e kohës për të gjithë familjen tonë”.

Ajo vazhdoi: “Unë jam ende duke mësuar se si të mbështes më së miri procesin dhe emocionet e mia, si dhe anëtarët e familjes në këtë kohë, dhe jam mirënjohëse për hapësirën për ta bërë këtë. Unë nuk do të komentoj personalisht më tej për asgjë rreth ndarjes, por ju lutem ta dini se fjalët tuaja të mira dhe mbështetja kanë kuptimin e botës për mua”.

“Faleminderit që kuptuat dëshirën tonë për privatësi ndërsa lundrojmë në fazat e ardhshme të jetës sonë”, përfundoi ajo.

Foto: Jennifer Gates/InstaStory

Të hënën, Bill dhe Melinda njoftuan se po divorcoheshin pas 27 vitesh martesë.

“Pas një mendimi të madh dhe shumë pune në marrëdhëniet tona, ne kemi marrë vendimin për t’i dhënë fund martesës sonë. Gjatë 27 viteve të fundit, ne kemi rritur tre fëmijë të mrekullueshëm dhe kemi ndërtuar një fondacion që punon në të gjithë botën për të mundësuar të gjithë njerëzit të bëjnë jetë të shëndetshme dhe produktive”, thanë ata në një deklaratë të përbashkët.

“Ne vazhdojmë të ndajmë një besim në atë mision dhe do të vazhdojmë punën tonë së bashku në fondacion, por nuk besojmë më se mund të rritemi së bashku si çift në këtë fazë të ardhshme të jetës sonë”.

“Ne kërkojmë hapësirë dhe privatësi për familjen tonë ndërsa fillojmë të lundrojmë në këtë jetë të re”, përfunduan ata në deklaratë.

Miliarderi bashkëthemelues i “Microsoft”, 65 vjeç, dhe filantropja dhe ish-menaxherja e përgjithshme në “Microsoft”, 56 vjeçe, u martuan në ishullin Lanai të Havait më 1 janar 1994.

Përveç Jenniferit, Bill dhe Melinda kanë gjithashtu një djalë, të quajtur Rory, i cili është 21 vjeç dhe një vajzë tjetër të quajtur Phoebe, e cila është 18 vjeçe. /Telegrafi/