LAJMI I FUNDIT:

Deficiti tregtar në BE arrin në 8.4 miliardë euro

Deficiti tregtar në BE arrin në 8.4 miliardë euro

Vlerësimi i parë për eksportet e mallrave me pjesën tjetër të botës në Eurozonë gjatë muajit gusht 2018 ishte 181.5 miliardë euro, një rritje prej 5.6 për qind krahasuar me gushtin e vitit 2017 që ishte 171.9 miliardë euro, kurse importet ishin 169.8 miliardë euro, një rritje prej 8.4 për qind krahasuar me gushtin 2017.

Reklama

Si rezultat, Eurozona në muajin gusht 2018 regjistroi një suficit tregtar prej 11.7 miliardë eurosh krahasuar me 15.3 miliardë euro me gushtin e vitit 2017. Tregtia brenda Eurozonës u rrit në 140.7 miliardë euro në muajin gusht 2018 , duke u rritur me 5.1 për qind krahasuar me gushtin 2017.

Sipas Eurostat, përcjell Telegrafi, në muajt janar-gusht 2018, eksportet jashtë vendeve të BE-së u rritën në 1.29 miliard euro, një rritje prej 4.2 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak, ndërsa importet u rritën në 1.30 miliard euro me një rritje prej 5.3 për qind krahasuar me periudhën janar- gusht 2017. Si rezultat, BE shënoi një deficit prej 13 miliardë euro, krahasuar me 0.3 miliard euro në janar-gusht 2017. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

GO+
Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Prishtina Real Estate EXPO
A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

A e dini ku mund të këmbeni kriptovaluta në Kosovë?

exCoins.me
Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

Tech Park Prishtina gati të hapet - moment historik për të ardhmen e teknologjisë në Kosovë

STIKK - Kosovo ICT Association
“Numri që keni thirrur për momentin nuk është në dispozicion” – Vala njofton se ka probleme teknike

“Numri që keni thirrur për momentin nuk është në dispozicion” – Vala njofton se ka probleme teknike

Ekonomi
Kalo në kategori