Danimarka e ka mbyllur pjesën e parë në epërsi ndaj Republikës Çeke me rezultat 2-0, në kuadër të çerekfinales në Euro 2020.

Danezët e nisën shumë mirë takimin, duke shënuar që në minutën e pestë.

Jens Stryger Larsen hakoi në zonë nga goditja e këndit, ku më së miri u gjend Thomas Delaney i cili me kokë shënoi për 1-0.

Mikkel Damsgaard kishte rast të mirë në minutën e 13-të, pas tij edhe Delaney në minutën e 17-të, por që nuk arritën ta mposhtin portierin Tomas Vaclik.

Rastin e vetëm çekët e kishin në minutën e 22-të, kur Tomas Holes gjuajti, por goditja e tij u ndal nga Kasper Schmeichel.

Reklama

Kur shkonim nga fundi i pjesës së parë në skenë doli Joakim Maehle i cili dërgoi një harkim të bukur në zonë duke gjetur Kasper Dolbergun, i cili nga afër shënoi për 2-0.

Reklama

Deri në fund rezultati nuk ndryshoi dhe danezët shkojnë në pushim me një epërsi komode. /Telegrafi/