LAJMI I FUNDIT:

Clinton: Burns Strider duhet ta kisha shkarkuar nga detyra

Clinton: Burns Strider duhet ta kisha shkarkuar nga detyra

Hillary Clinton shprehu keqardhje për marrjen e masës ndëshkimore dhe jo shkarkimin e një anëtari të stafit të fushatës së 2008, i cili u akuzua për ngacmim seksual nga një vartëse.

Reklama

“Nëse do të duhet t’i kthehesha edhe një herë çështjes, nuk do ta kisha kursyer”, shkruan ish-kandidatja demokrate për Shtëpinë e Bardhë në një tekst të gjatë të publikuar në faqen e saj në Facebook të martën në mbrëmje.

Në 2007, një anëtare femër e stafit të saj të fushatës dhe që punonte nën varësinë e Burns Strider, këshilltar për çështjet fetare, akuzoi këtë të fundit për ngacmime të përsëritura seksuale.

Drejtoresha e fushatës në atë kohë Patti Solis Doyle rekomandoi shkarkimin e këshilltarit, por Hillary Clinton vendosi t’i mbahej një pjesë nga paga dhe seanca terapie, ndërsa gruaja u transferua në një departament tjetër.

“Po e kam bërë, pasi nuk mendoja se pezullimi nga detyra do të ishte zgjidhja më e mirë për problemin”, shkruan Hillary Clinton, katër ditë pasi në një artikull të New York Times u bë e ditur çështja. Ajo mendoi se masa e ashpër ishte e mjaftueshme për të parandaluar një ripërsëritje të mundshme të rastit. /kp/Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori