LAJMI I FUNDIT:

Cilat sëmundje i tregojnë këmbët e ftohta, ënjtja dhe thembrat e çara

Cilat sëmundje i tregojnë këmbët e ftohta, ënjtja dhe thembrat e çara

Shumë herë me siguri keni dëgjuar që këmbët mund të jenë pasqyrë e shëndetit dhe këtu janë paralajmërimet shëndetësore që ato më shpesh japin. Plagët mund të jenë shenjë e diabetit, ftohjes së këmbëve, probleme me hipotiroidizëm…

Reklama

Pavarësisht se sa vëmendje dëshironi t’i kushtoni këmbëve tuaja, ekzistojnë disa kushte që nuk mund t’i anashkaloni.

Këtu janë disa probleme në këmbë dhe çfarë mund të nënkuptojnë ato:

Këmbët e ftohta

Nëse mbani rregullisht çorape, mund të vuani nga hipotiroidizmi, një çrregullim i gjëndrës tiroide, në të cilën nuk prodhon mjaftueshëm hormone që ndihmojnë në rregullimin e metabolizmit. Një metabolizëm i ngadaltë tregohet nga fakti që trupi nuk mund të gjenerojë nxehtësi, prandaj krahët dhe këmbët tuaja do të jenë gjithmonë të ftohta.

“Sidoqoftë, ka arsye të tjera për ftohjen e këmbëve, të cilat mund të jenë; anemia, diabeti, fenomeni i Raynaud, hipotiroidizmi dhe shkaqe të tjera më të rralla që duhet të kontrollohen me një mjek,” tha Dina Gohil, themeluese e DG Podiatrist, për Daily Mail.

Në rast të ftohjes së këmbëve, ajo sugjeron mënyra se si mund t’i ngrohni ato:

  • Bëni masazh rregullisht këmbët nga thembra deri te gishtat e këmbëve

  • Vishni çorape më të ngrohta me një përzierje leshi dhe shmangni pambukun

  • Vish këpucë që ndihmojnë në ruajtjen e nxehtësisë

  • Provoni ngrohëset e këmbëve

  • Shmangni kafeinën: shkakton shtrëngimin e enëve të gjakut, gjë që mund të kufizojë rrjedhën e gjakut në ekstremitete

Ënjtja e këmbëve

Ënjtja e këmbëve mund të ndodhë për disa arsye, dhe arsyeja më e zakonshme është mbajtja e lëngjeve e njohur si edemë. Udhëtimi me aeroplan, qëndrimi për një kohë të gjatë ose ulja mund ta vështirësojë lëvizjen e lëngjeve në trup për shkak të pasivitetit të muskujve.

Ka arsye të tjera pse këmbët mund të fryhen, të tilla si shtatzënia, pamjaftueshmëria venoze, dëmtimet e këmbës dhe kyçit të këmbës, mpiksja e gjakut, infeksioni, diabeti, sëmundja e zemrës, mëlçisë ose veshkave, madje edhe efektet anësore të ilaçeve. Këpucët me hapësirë ​​të mjaftueshme mund të jenë të dobishme në parandalimin e flluskave, prerjeve, infeksioneve dhe dhimbjeve.

Thembra të çara

Thembrat e çara, të njohura edhe si çarje janë shumë të zakonshme dhe dallohen lehtësisht. Ato mund të jenë pa dhimbje dhe sipërfaqësore ose të thella dhe shumë të dhimbshme. Ato shfaqen si rezultat i humbjes së lagështisë në thembra, shkruan KP.

Disa nga shkaqet më të zakonshme janë mbipesha, plakja, shtatzënia, hipotiroidizmi, diabeti, infeksioni i kërpudhave, mungesa e vitaminave dhe çekuilibri biomekanik si këmbët e sheshta. Për të parandaluar çarjen e thembrës, sigurohuni që të pini mjaft ujë, të përdorni një skedar thembra ose një trajtim të mirë me krem.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Shëndetësi
“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

Shëndetësi Lajme
Femrat që vuajnë nga diabeti janë më të rrezikuara nga kanceri i gojës

Femrat që vuajnë nga diabeti janë më të rrezikuara nga kanceri i gojës

Shëndetësi Lajme
A është ky fundi i kancerit të qafës së mitrës?

A është ky fundi i kancerit të qafës së mitrës?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori