Pas ndryshimit të vlerave në tregun e transferimeve pas pandemisë së coronavirusit, CIES ka publikuar gjithashtu edhe vlerat e portierëve më të mirë.

Një listë e portierëve më të mirë të planetit përdoret një algoritmi që merr parasysh faktorë të ndryshëm, duke nisur nga pritjet, mosha dhe klubi ku luan.

Në vendin e parë si portieri më i vlefshëm është Ederson, portieri i Manchester Cityt, vlera e të cilit vlerësohet 86.8 milionë euro.

Në podium, së bashku me të, janë Alisson (Liverpool, 84.2 milionë euro) dhe Kepa i Chelseat (76.4 milionë euro).

Në top 10 janë vetëm dy poritierë të Serie A: Pau Lopez i Romës (vendi i 9-të) dhe Meret i Napolit (i 10-ti).

Në mesin e 20-të më të mirëve është edhe Thomas Strakosha që zë vendin e 16-të me vlerë prej 23 milionë euro.

20 – NEUER (Bayern Munich, 19.1 milionë euro)

19 – HRADECKY (Bayer Leverkusen, 19,4 milionë euro)

18 – GULACSI (RB Leipzig, 21,5 milionë euro)

17 – HENDERSON (Sheffield United, 22,4 milionë euro)

16 – STRAKOSHA (Lazio, 23 milionë euro)

15 – GOLLINI (Atalanta, 24,6 milionë euro)

14 – LENO (Arsenal, 25 milionë euro)

13 – LAFONT (Nantes, 28,2 milionë euro)

12 – SZCZESNY (Juve, 34 milionë euro)

11 – DONNARUMMA (Milan, 35,2 milionë euro)

10 – MERET (Napoli, 35,7 milionë euro)

9 – PAU LOPEZ (Roma, 37,9 milionë euro)

8 – PICKFORD (Everton, 45,2 milionë euro)

7 – DE GEA (Manchester United, 47,3 milionë euro)

6 – COURTOIS (Real Madrid, 47,5 milionë euro)

5 – TER STEGEN (Barcelona, 50,2 milionë euro)

4 – OBLAK (Atletico Madrid, 52,7 milionë euro)

3 – KEPA (Chelea, 76,4 milionë euro)

2 – ALISSON (Liverpool, 84,2 milionë euro)

1 – EDERSON (Manchester City, 86,8 milionë euro)

/Telegrafi/