Lionel Messi pati një të reagim të ashpër ndaj Wout Weghorst në luftën e tij të nxehtë të fjalëve, pavarësisht se heroi i Holandës kishte një kërkesë për kapitenin e Argjentinës.

Kjo është sipas reporterit Esteban Edul, i cili po intervistonte argjentinasin në kohën kur superylli i Paris Saint-Germain u duk se sulmoi verbalisht anëtarin e Tulipanëve.

Lojtari 35 vjeçar asistoi te Nahuel Molinan për golin e parë të Argjentinës përpara se të shënonte nga penalltia për golin e dytë kundër Holandës.

Kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, duke qëndruar përkrah gazetarit Esteban Edul, nuk ishte i kënaqur me heroin e Holandës, Wout Weghorst.  Kredia: TyC Sports/Twitter

Megjithatë, Weghorst doli nga bankina për të shënuar një dygolësh mahnitës dhe e detyroi ndeshjen çerekfinale të Kupës së Botës në vazhdime.

Reklama

Messi dhe bashkëlojtarët përfundimisht dolën fitues nëpërmjet penalltive në stadiumin Lusail dhe fituan biletën e tyre për në gjysmëfinale në Katar.

Reklama

Sidoqoftë, kapiteni i Argjentinës nuk ishte plotësisht i gëzuar pas fitores së vështirë të skuadrës së tij, me shtatë herë fituesin e Topit të Artë që bëri disa akuza ndaj gjyqtarit Antonio Mateu Lahoz.

A do ta fitojë Lionel Messi Kupën e Botës me Argjentinën në Katar?  Kredia: Alamy

Lahoz u godit brutalisht pasi ai shpërndau 18 kartonë gjatë ndeshjes, duke përfshirë një përjashtim për mbrojtësin e krahut holandez Denzel Dumfries.

Gjatë një interviste me TyCSports, një Messi i tërbuar sulmoi verbalisht Weghorstin që e shikoi atë dhe i tha “budalla” 30-vjeçarit të huazuar nga Burnley.

Reklama

“Çfarë po shikon, budalla? Shkoni atje”, i tha Messi, Weghorstit.

Edul tani ka ndarë rrëfimin e tij të dorës së parë për atë që ndodhi gjatë kohës së tij me Messin, duke thënë se sulmuesi i PSG-së ishte më i zemëruar.

Reklama

“Pas ndeshjes, ata të gjithë po grindeshin në dhomat e zhveshjes, jo vetëm Messi”, deklaroi ai për gazetën argjentinase Ole.

“(Virgil) Van Dijk po përplasej me (Nicolas) Otamendin. Dukej si një Lanus-Banfield ose një Newel’s-Central, por kishte më shumë tension sepse ishin yjet botërorë”.

“Shumica e zemërimit të Messit ishte për gjuajtjen e penalltive, kur holandezët shqetësonin argjentinasit. Ai (Weghorst) po priste në tunel”, vazhdoi ai.

Reklama

Sipas Edul, sherri verbal mes Messit dhe Weghorst ka ndodhur shumë kohë përpara intervistës së tij me legjendën e Barcelonës.

Ai gjithashtu duhej të ndërhynte dhe të ndalonte Messin në rast se sulmuesi argjentinas do të thoshte diçka për të cilën mund të ishte penduar më vonë.

Edul pretendoi se Weghorst i ishte afruar Messit me një kërkesë për t’i shkëmbyer fanellat, por ishte në atë moment që shtatë herë fituesi i Topit të Artë filloi të “acarohej”.

Reklama

Ai pretendoi se Weghorst, i cili është i huazuar te skuadra turke Besiktas, “nuk e kuptoi” madje “u ndal” ndërsa Messi e “fyente”.

Reklama

“Ai (Weghorst) iu afrua Messit dhe i kërkoi fanellën. Prej aty Leo filloi të acarohej”, shpjegoi Edul.

“Lojtari holandez nuk e kuptoi, ai u ndal dhe Messi e ofendoi. Ai e ofendoi shumë më tepër para fillimit të intervistës gjatë së cilës ishte pak më i qetë”.

“Ai ishte aq i zemëruar sa nuk më shikoi dhe nuk më dëgjoi pyetjet e mia. E pyeta për pasimin e tij të jashtëzakonshëm për (Nahuel) Molina dhe ai më tha për (Louis) Van Gaal, FIFA. Nuk mund ta pyesja më”.

“Në një moment, ndërsa ishim në transmetim, i thashë, ‘Hesht, Leo’, sepse kishte shumë njerëz nga FIFA dhe nuk e di se çfarë mund të ndodhë. Është një kujtim që do të jetojë përgjithmonë”, ka potencuar më tej gazetari. /Telegrafi/

Reklama
Reklama