LAJMI I FUNDIT:

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni çokollatë çdo ditë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni çokollatë çdo ditë

Nëse jeni adhurues i çokollatës ndoshta është konfuze fakti që ndonjëherë rekomandohet si pjesë e dietës dhe ndonjëherë dietologët na thonë të mos e konsumojmë fare

Pra, cila është e vërteta?

Më poshtë lexoni rezultatet e hulumtimit më të fundit se si konsumimi i përditshëm i çokollatës ndikon në organizmin tonë.

Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Çokollata e zezë dhe qumështi përmbajnë flavonoide, antioksidantë, të cilët kanë përfitime të ndryshme shëndetësore. Me konsum të rregullt, niveli i yndyrës dhe presioni i gjakut në trup stabilizohen, por hulumtimet kanë treguar se kjo vlen vetëm për çokollatën e zezë me bajame.

Reklama

Mund të zvogëlojë dhimbjet menstruale

Çokollata përmban magnez, çokollata e zezë përmban pak më shumë se qumësht, por në të dyja rastet është një substancë që ndihmon në relaksimin e muskujve. Për këtë arsye, konsumimi i një sasie të moderuar të çokollatës së zezë ose me qumësht mund të zvogëlojë dhimbjet menstruale, dhe disa shkencëtarë mendojnë se kjo është pikërisht arsyeja pse gratë hanë çokollatë gjatë ciklit të tyre menstrual.

Reklama
istockphoto

Mund të rrisë nivelet e hekurit

Mungesa e hekurit në organizëm mund të shkaktojë lodhje, dobësi dhe thonjtë e ndjeshëm dhe niveli i tij mund të rritet duke konsumuar çokollatë. Çokollata e zezë përmban më shumë hekur se çokollata e qumështit dhe për përthithje më të mirë të hekurit, shkencëtarët rekomandojnë të konsumoni manaferrat ose ushqime të tjera të pasura me vitaminë C së bashku me çokollatën.

Reklama

Mund të përmirësojë funksionet njohëse

Një studim i vitit 2019 zbuloi se konsumimi i përditshëm i çokollatës së zezë mund të përmirësojë funksionin njohës, i cili besohet të jetë për shkak të pranisë së teobrominës dhe kafeinës. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për ta konfirmuar këtë.

Mund të rrisë rrezikun e kolesterolit të lartë

Reklama

Përveç përfitimeve, ekziston edhe një efekt i dëmshëm i mundshëm i konsumimit të rregullt të çokollatës, veçanërisht çokollatës së bardhë dhe qumështit. Ato janë të larta në acide yndyrore të ngopura dhe sheqerna të shtuara, të cilat mund të çojnë në rritjen e kolesterolit dhe rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. /KP

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Shëndetësi
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Nëse i dalloni disa nga këto simptoma, bëni kontroll për sëmundje seksualisht të transmetueshme

Shëndetësi
Reduktimi i dëmeve, kardiologët: Cigaret alternative më pak të dëmshme

Reduktimi i dëmeve, kardiologët: Cigaret alternative më pak të dëmshme

Shëndetësi Lajme
Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut: Djersa nuk mban erë dhe gishtat nuk kanë muskuj

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut: Djersa nuk mban erë dhe gishtat nuk kanë muskuj

Shëndetësi
I ftohti është ‘vdekje’ për kyçet, ja si trajtohen dhimbjet! Këto ilaçe – “kurrë mos i merrni krye në vete”

I ftohti është ‘vdekje’ për kyçet, ja si trajtohen dhimbjet! Këto ilaçe – “kurrë mos i merrni krye në vete”

Shëndetësi
Kalo në kategori