LAJMI I FUNDIT:

Çfarë ndodh me shtypjen e gjakut kur jeni duke fjetur gjatë natës

Çfarë ndodh me shtypjen e gjakut kur jeni duke fjetur gjatë natës
(Foto: Healthline)

Gjumi i parehatshëm dhe vështirësitë për të fjetur rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo lidhet me presionin e gjakut, i cili ulet kur flini gjumë të thellë.

Reklama

Përndryshe, nëse e keni të vështirë të flini gjumë, presioni i gjakut me siguri do të rritet. Kërkimet shkencore kanë treguar gjithashtu se pagjumësia, një çrregullim i gjumit që e bën të vështirë “zhytjen” në të dhe për të fjetur më lehtë, lidhet me një sërë sëmundjesh kardiovaskulare, duke përfshirë hipertensionin, sëmundjet e zemrës dhe insuficiencën e zemrës.

Një studim zbuloi se pagjumësia mund të rrisë rrezikun e sulmit të zemrës, goditjes në tru dhe vdekjes kardiovaskulare. Në hulumtim morën pjesë 1.082 pacientë që kishin një problem të caktuar të zemrës ose një lloj ndërhyrjeje, transmeton KosovaPress.

Ulja e shtypjes së gjakut me metoda natyrale
Lexo po ashtu Ulja e shtypjes së gjakut me metoda natyrale

Në fillim, 45 për qind e pacientëve kishin pagjumësi, ndërsa 24 për qind e tyre thanë se përdornin ilaçe për gjumë. Pas rreth katër vitesh monitorimi dhe testimi, studiuesit zbuluan në 225 pacientë deri në 364 efekte anësore të përsëritura kardiake.

(Foto: WANE 15)

Neurologët shpjegojnë se sa efektiv dhe i shëndetshëm është gjumi për trupin nga shtatë deri në nëntë orë në natë dhe çdo gjë nën gjashtë orë është një rrezik për shëndetin mendor dhe fizik.

Shprehia e mëngjesit që mund të ndikojë në shtypjen e lartë të gjakut
Lexo po ashtu Shprehia e mëngjesit që mund të ndikojë në shtypjen e lartë të gjakut

Kjo do të thotë që të mos ketë tendosje fizike një orë para se të shkoni në shtrat, si dhe të hani. Duhet t’i lëmë mënjanë telefonat, sepse rrezatimi i tyre vetëm na dëmton edhe më shumë. Të flini pak orë sipas studimeve, rrezikoni shëndetin tuaj.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, me siguri e matni këtë parametër të shëndetit të enëve të gjakut çdo ditë dhe tani ekspertët paralajmërojnë se duhet bërë sidomos kur ngriheni nga një pozicion ulur ose shtrirë.

Personat, presioni i gjakut i të cilëve “kërcen” kur drejtohen ose ngrihen në këmbë, janë në rrezik më të lartë të sulmit në zemër. Kjo vlen veçanërisht për pacientët e rinj dhe të moshës së mesme.

Pesha optimale është parandaluesi më i mirë i shtypjes së lartë të gjakut
Lexo po ashtu Pesha optimale është parandaluesi më i mirë i shtypjes së lartë të gjakut