Në 2003/04 Olympique Marseille pothuajse fitoi Kupën e UEFA-s, që tani quhet Liga e Evropës.

Por, skuadra e Ligue 1 nuk arriti pasi u mund në finale nga Valencia me rezultat 2-0.

14 vjet më vonë, Marseille gjendet në një tjetër finale ndaj një tjetër kundërshtari spanjoll, por nuk do ta ketë aspak lehtë. Bëhet fjalë për Atletico Madridin e Diego Simeones.

Kthehemi te finalja e vitit 2004, ajo ishte një pikë e rëndësishme për lojtarët e klubit francez. Më poshtë keni ecurinë e karrierës së tyre pas kësaj ndeshje:

Portier: Fabien Barthez

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseille: 106 (1992/93 – 94/95) dhe  (2003/04 – 2005/06)

Karriera pas Marseilles: Nantes

Mbrojtës i djathtë: Habib Beye

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 174

Karriera pas Marseilles: Newcastle, Aston Villa dhe Doncaster Rovers

Qendërmbrojtës: Abdoulaye Meite

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 152

Karriera pas Marseilles: Bolton, West Brom, Dijon, FC Honka, Doncaster Rovers, OFI Crete, Ross County, Seinäjoen Jalkapallokerho, Newport County, FC Lusitanos

Qendërmbrojtës: Demetrius Ferreira

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 59

Karriera pas Marseilles: Troyes, Al-Rayyan Club

Mbrojtës i majtë: Manuel Dos Santos

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 121

Karriera pas Marseilles: Benfica, Monaco, Strasbourg

Mesfushor qendror: Mathieu Flamini

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 24

Karriera pas Marseilles: Arsenal, AC Milan, Crystal Palace dhe Getafe

Mesfushor qendror: Brahim Hemdani

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 122

Karriera pas Marseilles: Rangers

Mesfushor: Sylvain N’Diaye

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 62

Karriera pas Marseilles: Levante, CD Tenerife (loan), Stade Reims and AS Cannes

Mesfushor: Camel Meriem

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 49

Karriera pas Marseilles: Monaco, Aris, Arles-Avignon, Nice, Apollon Limassol dhe AS Monaco III

Sulmues: Didier Drogba

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 55

Karriera pas Marseilles: Chelsea, Shanghai Shenhua, Galatasaray, Chelsea, Montreal Impact dhe Phoenix Rising

Sulmues: Steve Marlet

Foto: Getty Images

Paraqitjet për Marseillen: 54

Karriera pas Marseilles: Wolfsburg, Lorient, Aubervilliers dhe Crvena Zvezda.

/Telegrafi/