LAJMI I FUNDIT:

Brahim Diaz pritet të ndryshojë kombëtaren pavarësisht se shënoi në debutimin e tij te Spanja

Brahim Diaz pritet të ndryshojë kombëtaren pavarësisht se shënoi në debutimin e tij te Spanja

Reprezentuesi i Spanjës, Brahim Diaz thuhet se do të ndryshojë besnikërinë e tij ndërkombëtare në javët e ardhshme.

Reklama

Mesfushori kreativ 23-vjeçar, i cili ka përfaqësuar kombëtaren La Roja në moshat U17, U19 dhe U21, bëri debutimin e tij për ekipin kombëtar në qershor të 2021.

Në fakt, ai shënoi në paraqitjen e tij të parë duke shënuar golin e dytë në një fitore 4–0 kundër Lituanisë.

Por lojtari i Real Madridit, i cili ka qenë i huazuar në Serie A te Milani për dy vitet e fundit, nuk ka arritur të fitojë një thirrje tjetër që atëherë.

Pas disa vitesh zhgënjyese në skenën ndërkombëtare, Diaz duket se ka marrë një nga vendimet më të mëdha të karrierës së tij deri më sot.

Ish-produkti i të rinjve të Manchester Cityt ka zgjedhur të heqë dorë nga Spanja dhe të përfaqësojë Marokun – një vend për të cilin ai kualifikohet për shkak të prejardhjes marokene të gjyshes së tij.

Ai fillimisht hodhi poshtë mundësinë për të luajtur për këtë kombëtare përpara Kupës së Botës “Rusi 2018”, pavarësisht se Herve Renard ofroi garanci se lojtari do të ishte pjesë e skuadrës së tij për Kupën e Botës.

Por, Diaz me sa duket ka ndryshuar mendje dhe tani është vendosur të kalojë besnikërinë ndërkombëtare te Maroku pasi nuk ka luajtur asnjë lojë konkurruese për Spanjën.

Kjo është sipas gazetarit Lino Bacco, i cili thotë se është 99.99 për qind i sigurt se Diaz do të jetë i pranishëm kur skuadra e Marokut të mblidhet në mars për t’u përballur me Kolumbinë dhe një kundërshtar të dytë amerikano-jugor.

Maroku arriti në gjysmëfinale të Kupës së Botës “Katar 2022” pas fitoreve ndaj Spanjës në 1/8-tën dhe Portugalisë në çerekfinale. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Premier League
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
“Galtier u shpreh jo shumë saktë” - PSG korrigjon trajnerin në lidhje me deklaratën për Leo Messin

“Galtier u shpreh jo shumë saktë” - PSG korrigjon trajnerin në lidhje me deklaratën për Leo Messin

Ligat tjera
Drita ndryshon tërësisht për sezonin e ri: Largime të shumta, oferta nga Evropa për yjet e skuadrës dhe afrimet e mundshme në verë

Drita ndryshon tërësisht për sezonin e ri: Largime të shumta, oferta nga Evropa për yjet e skuadrës dhe afrimet e mundshme në verë

Lavdim Pireva
Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori