LAJMI I FUNDIT:

Boris Johnson dorëzon mandatin e deputetit

Boris Johnson dorëzon mandatin e deputetit

Boris Johnson, ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, ka dhënë dorëheqje si anëtar i Parlamentit.

Reklama

Ish-udhëheqësi i partisë Konservatore tha se ishte “i befasuar” pasi mori një letër nga një komitet i Dhomës së Komunave, i cili po e heton nëse gënjeu ligjvënësit britanikë për ndejat që thyenin ndalimin gjatë pandemisë, të njohur si “Partygate”.

Johnson, një nga arkitektët kryesorë të BREXIT, tha se letra ia bëri të qartë, “për habinë time, se ata janë të vendosur të përdorin procedurat kundër meje për të më dëbuar nga Parlamenti”, raporton cnn.

Ish-udhëheqësi tha se raporti “Partygate”, i cili ende nuk është publikuar, “është i mbushur me pasaktësi dhe erë paragjykimi, por nën procesin e tyre absurd dhe të padrejtë, unë nuk kam asnjë aftësi formale për të sfiduar çdo gjë që ata thonë”.

“Sot i kam shkruar shoqatës sime në Uxbridge dhe South Ruislip duke konfirmuar se po tërhiqem menjëherë dhe do të nxis zgjedhje të parakohshme”, tha ai.

Vitin e kaluar, Policia Metropolitane i dha Johnson dhe ministrit të atëhershëm të financave, Rishi Sunak – i cili aktualisht është kryeministër – një gjobë për pjesëmarrjen në një ndejë në Downing Street gjatë bllokimit shkaku i COVID-19, duke e bërë Johnson kryeministrin e parë në detyrë të Mbretërisë së Bashkuar që ka shkelur ligjin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Botë
Kalo në kategori