LAJMI I FUNDIT:

Bjellorusia miraton “mbajtjen e armëve bërthamore” në kohën kur Rusia vendosi forcat e parandalimit bërthamor në gatishmëri të lartë

Bjellorusia miraton “mbajtjen e armëve bërthamore” në kohën kur Rusia vendosi forcat e parandalimit bërthamor në gatishmëri të lartë

Votuesit në Bjellorusi kanë miratuar reformat kushtetuese që do të lejojnë vendin të mbajë armë bërthamore në një kohë kur ish-republika sovjetike është bërë një pikënisje për trupat ruse që pushtojnë Ukrainën.

Reklama

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, agjencitë ruse të lajmeve të hënën cituan komisionin zgjedhor të Bjellorusisë të thoshte se rreth 65.2 për qind e njerëzve që morën pjesë në një referendum votuan në favor të ndryshimit.

Agjencitë thanë se pjesëmarrja në votime ishte 78.63 për qind.

Rezultati nuk ishte ndonjë surprizë, duke pasur parasysh sundimin e kontrolluar fort të presidentit Alexander Lukashenko.

Ai mund të sjellë përsëri armët bërthamore në tokën bjelloruse për herë të parë që kur vendi hoqi dorë nga ato pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe rrit aksionet në një kohë kur Lukashenko ka mbetur prapa sulmit ushtarak të presidentit rus Vladimir Putin ndaj Ukrainës.

Putin urdhëron forcat e parandalimit bërthamor të jenë në gatishmëri të lartë
Lexo po ashtu Putin urdhëron forcat e parandalimit bërthamor të jenë në gatishmëri të lartë

Putin urdhëroi të dielën forcat ruse të parandalimit bërthamor të vihen në gatishmëri të lartë në një përshkallëzim dramatik të tensioneve me Perëndimin.

Duke folur në një qendër votimi të dielën, Lukashenko tha se ai mund t’i kërkojë Rusisë t’i kthejë armët bërthamore Bjellorusisë.

“Nëse ju [Perëndimi] transferoni armë bërthamore në Poloni ose Lituani, në kufijtë tanë, atëherë unë do t’i drejtohem Putinit për t’i kthyer armët bërthamore që i dhashë pa asnjë kusht”, ka thënë Lukashenko.

Dhe siç vë në pah Al Jazeera, referendumi kushtetues që heq statusin jo-bërthamor të Bjellorusisë hap rrugën për një bashkëpunim më të fortë ushtarak me Rusinë, e cila dislokoi forca në territorin bjellorus nën pretekstin e stërvitjeve ushtarake dhe më pas i dërgoi ato në Ukrainë si pjesë e pushtimit që filloi të enjten.

Gjithçka që ndodhi nga dita e pestë deri në ditën e shtatë të agresionit rus në Ukrainë
Lexo po ashtu Gjithçka që ndodhi nga dita e pestë deri në ditën e shtatë të agresionit rus në Ukrainë

Reformat gjithashtu “çimentojnë” kontrollin 27-vjeçar të Lukashenkos në pushtet, pasi ato lejojnë presidentin të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2035 dhe i japin atij imunitet të përjetshëm nga ndjekja penale pasi të largohet nga detyra.

Perëndimi ka thënë se nuk do të njohë rezultatet e referendumit që po zhvillohet në sfondin e një goditjeje gjithëpërfshirëse ndaj kundërshtarëve vendas të qeverisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori