Ukraina tash e disa muaj po vazhdon të përballet me agresionin rus dhe duket se nuk ka shenja se do të qetësohet kjo situatë.

Gra, fëmijë, pleq – tashmë kanë lëshuar shtëpitë e tyre dhunshëm, derisa personat më të rinj kanë qëndruar të luftojnë dhe ta mbrojnë vendin e tyre.

Situat është e rëndë në Ukrainë dhe këtë më së miri e tregojnë edhe terrne të ndryshme, siç janë edhe ato sportive.

Veprimi sensacional i 14-vjeçarit që dorëzoi në ankand fanellën e dhuruar nga Ronaldo për ta ndihmuar ushtrinë ukrainase Veprimi sensacional i 14-vjeçarit që dorëzoi në ankand fanellën e dhuruar nga Ronaldo për ta ndihmuar ushtrinë ukrainase

Mesfushori i talentuar i Atalantës dhe i kombëtares ukrainase, Ruslan Malinovskyi, ka postuar një foto vërtet të dhimbshme nga stadiumi në Ukrainë, Mykolaiv Stadium.

Duket qartë një vrimë e madhe e hapur brenda fushës nga një raketë e ushtrisë ruse, ku mendohet të jetë rreth 5 metra e thellë. Lufta ende nuk ka mbaruar dhe shteti i Ukrainës po vuan bombardimet e Rusisë.

Reklama
Reklama

Edhe pse bota ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, duket se nuk ka interesim të madh që të ndihmohet Ukraina në këtë gjendje, pasi është një vend përballë gjithë botës – por udhëheqësit e vendeve të mëdha me gjasë e favorizojnë këtë situatë. /Telegrafi/