Inter Miami thuhet se po bëhet gjithnjë e më i sigurt për të siguruar një marrëveshje parakontrate me Lionel Messin – një lëvizje që mund ta shohë atë të ribashkohet me Luis Suarezin.

Reklama

Bashkëpronari i ekipit nga MLS, David Beckham nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të nënshkruar me argjentinasin 35-vjeçar, pasi marrëveshja e tij me Paris Saint-Germain skadon në qershor. Besohet se PSG dëshiron që ai të nënshkruajë një rinovim, ndërsa ish-klubi Barcelona gjithashtu do t’i ofrojë atij një kontratë.

“Gjithmonë kam thënë se dua lojtarët më të mirë në klubin tonë dhe të luajnë në fanellën tonë, sepse ka një pritshmëri të caktuar”, deklaroi Beckham kur u pyet për nënshkrimin e Messit në shkurt. “Për fat të keq, ndonjëherë mund të jetë një gjë e keqe, por në shumicën e rasteve është një gjë e mirë.

Reklama
Reklama

“Kur e nisa për herë të parë këtë projekt, njerëzit thoshin: ‘Ky djalë po vjen, ai djalë po vjen, (Cristiano) Ronaldo po vjen, po vjen Messi’. Në fund të ditës, ne duhet të fitojmë, pavarësisht nëse është me lojtarë të rinj ose yje”.

“Tifozët tanë do të jenë të lumtur nëse kemi yje në ekip, por ata do të jenë edhe më të lumtur nëse shohin lojtarë të rinj që kalojnë nëpër akademinë tonë dhe ngrenë Kupën MLS”.

Siç raportohet nga The Athletic, Miami po udhëheq garën për nënshkrimin e Messit dhe shpresohet se një marrëveshje mund të arrihet së shpejti. Dy palët kanë qenë në diskutime prej disa vitesh dhe veterani më herët ka shprehur dëshirën për të luajtur në MLS.

Reklama
Reklama

Messi tashmë zotëron një pronë në Miami dhe qyteti i Floridës ka lidhje të forta komuniteti me Amerikën e Jugut. Një nga ish-shokët e skuadrës së Messit në Argjentinë, Gonzalo Higuain kohët e fundit përfundoi karrierën e tij me Miami, i cili drejtohet nga shoku i Beckham, Phil Neville.

Nuk do të ketë më negociata para Kupës së Botës, por Miami pritet të shtyjë fort për nënshkrimin e Messit pas përfundimit të turneut. Ai ka të drejtë të nënshkruajë një marrëveshje para-kontrate me klubin MLS – ose Barcelonën – nga janari e tutje.

Ky vendim do të jetë i ndërlikuar për Messin. Edhe pse dëshiron të luajë në MLS, shtatë herë fituesi i Topit të Artë mbetet një nga futbollistët më të mirë në Evropë. Ai ka shënuar 12 gola dhe ka dhënë 13 asistime në 17 ndeshje për PSG-në këtë sezon.

Reklama
Reklama

Ndërsa MLS është një standard i mirë i futbollit, dëshira për të ndjekur një tjetër fitore në Ligën e Kampionëve mbetet i fortë. Nëse Messi bashkohet me Miamin, ai do të jetë nënshkrimi më i madh në MLS që kur David Beckham u largua nga Real Madrid për LA Galaxy në vitin 2007.

Duke folur për Beckham, besohet se ai gjithashtu dëshiron të sjellë në Miami ish-bashkëlojtarin e Messit në Barcelonë, Suarez. Kishte thashetheme për bashkimin e uruguaianit me skuadrën nga Florida gjatë verës përpara se të vendoste të ribashkohej me klubin e fëmijërisë, Nacional.

Sulmuesit 35 vjeçar i skadon kontrata në dhjetor dhe mund të bindet të bashkohet me Miamin përpara sezonit 2023, nëse Messi angazhohet për projektin. Suarez mbetet një sulmues i shkëlqyer, duke shënuar tetë gola në 16 ndeshje në Nacional dhe duke fituar titullin e ligës. /Telegrafi/

Reklama