Bayerni mposht në finale RB Leipzigun për ta fituar trofeun e DFB Pokal

Bayern Munich vs RB Leipzig (Foto: Matthias Hangst/Getty Images for NIKE/Guliver)

Pas triumfit në Bundesliga, Bayern Munichu ka arritur ta fitojë edhe DFB Pokalin, pasi në finale ka mposhtur RasenBallsport Leipzig me rezultat 3-0.

Robert Lewandowski e hapi llogarinë e golave për bavarezët duke shënuar në minutën e 29-të, për të shkuar në pushimin e pjesës së parë në epërsi.

Pjesa e dytë sërish filloi në të mirë të Bayernit që arriti të dominojë si nga posedimi i topit, ashtu edhe nga shanset e krijuara për lojë.

Bavarezët arritën ta dyfishonin epërsinë në minutën e 78-të, pasi Kingsley Coman shënoi një gol të bukur gjatë një aksioni të krijuar vet.

Kur u mendua se ndeshja po përfundonte me dy gola epërsi, Robert Lewandowski (85’) u shfaq edhe një herë, për ta shënuar golin e tij të dytë në ndeshje dhe të tretin për Bayernin.

Bavarezët arritën të fitonin dy trofe në këtë sezon, mirëpo nuk arritën të tregonin shumë në Ligën e Kampionëve, pasi u eliminuan nga Liverpooli.

Me këtë triumf, Bayerni e ka ngritur rekordin në 19 trofe të fituara të DFB Pokal, ndërkohë që e mban rekordin edhe në Bundesliga me 29 tituj të fituar. /Telegrafi/

“Ai na tha shumë qartë”, drejtori i Bayernit jep një përditësim të madh për të ardhmen e Kimmich

Lojtari i Arsenalit merr një 'kontratë rekord' që nuk është parë më parë në Emirates

Për tre muaj, 50 baste: Publikohet videoja ku Tonali mezi pret të ndëshkohet me karton të verdhë

Liverpooli heq dorë nga Xabi Alonso, Klopp do të pasohet nga 39-vjeçari pak i njohur