LAJMI I FUNDIT:

Bayerni është gati të marrë sërish një nga lojtarët më të mirë të Dortmundit

Bayerni është gati të marrë sërish një nga lojtarët më të mirë të Dortmundit

Klubi më i madh gjerman, Bayern Munichu mund të jetë gati të marrë sërish një nga lojtarët më të mirë të rivalit të tyre më të madh, Borussia Dortmund.

Reklama

Në vitet e fundit, Bavarezët e pamëshirshëm kanë marrë lojtarë si Mario Gotze, Mats Hummels dhe Robert Lewandowski, duke i dobësuar në mënyrë të konsiderueshme rivalët e tyre.

Dortmundi ia ktheu mbrapsht Bayernit duke u marrë mbrojtësin Niklas Sule, si një transferim të lirë në verën e vitit 2022.

Por, Bayerni duket se do të përsërisë sulmet e tyre ndaj Dortmundit edhe një herë, vetëm disa ditë pasi i fitoi titullin e Bundesligës në një ‘finale’ dramatike.

Borussia Dortmund humb titullin e kampionit pas barazimit me Mainz në shtëpi
Lexo po ashtu Borussia Dortmund humb titullin e kampionit pas barazimit me Mainz në shtëpi

Goli i Jamal Musiala në minutën e 89-të për Bayern në Koln vulosi titullin e 11-të radhazi në Bundesliga, duke thyer zemrat e Dortmundit pas barazimit 2-2 me Mainz.

Dhe Bayern po planifikon t’i shtojë kripë në plagët duke u përpjekur të joshë Raphael Guerreiro në klub. Sipas Florian Plettenberg, mbrojtësi i majtë po tërheq interes nga kampionët dhe bisedimet e para mes dy palëve ishin “pozitive”.

Ai thuhet se është i etur për një lëvizje në Allianz Arena pasi është i lumtur në Gjermani dhe dëshiron të vazhdojë të luajë në Bundesligë.

Guerreiro ka folur me shokët e skuadrës së Dortmundit për interesin e Bayernit dhe ai gjithashtu ka një marrëdhënie të fortë me trajnerin Thomas Tuchel, me të cilin ai ka punuar kur ishte trajner i BVB.

Portugezi shënoi në paraqitjen e tij të fundit për Dortmund të shtunën, pasi tani ka njoftuar se do të largohet si transferim i lirë.

Guerreiro largohet nga Dortmundi si futbollist i lirë, shumë skuadra pas tij
Lexo po ashtu Guerreiro largohet nga Dortmundi si futbollist i lirë, shumë skuadra pas tij

“Pas shtatë vitesh të mrekullueshme, është koha që unë t’ju them lamtumirë të gjithëve me shumë trishtim. Kujtimet që bëra këtu më mësuan shumë për veten time në fushë, por gjithashtu më ndihmuan shumë duke ditur se çfarë dua vërtet në futboll”.

“Unë kam qenë gjithmonë vetvetja ndërsa kam mësuar dhe përmirësuar këtu dhe nuk do ta harroj kurrë dashurinë që kam marrë nga tifozët dhe bashkëlojtarët e mi gjatë këtyre shtatë viteve. Kam pasur rastin të luaj me disa lojtarë fantastikë!”, ka thënë Guerreiro.

Ai bëri 224 paraqitje, duke shënuar 40 herë dhe duke fituar kupën e Gjermanisë në dy raste. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

La Liga
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
Kalo në kategori