Bayern Munich kampion i botës për klube, mposht në finale Tigresin

Bayern Munich ka shënuar fitore në finalen e Kupës së Botës për klube ndaj Tigres me rezultat 1-0.

Bavarezët vinin në këtë ndeshje pas fitores ndaj Al Ahly (2-0), ndërsa meksikanët e Tigresin në gjysmëfinale kishin mposhtur Palmeirasin (1-0).

Ndeshja nisi më mirë për Bayernin që kishte raste më të pastër  për shënim.

I pari që rrezikoi ishte Joshua Kimmich që arriti të shënojë në minutën e 18-të, por pas disa minutash dhe rishikimeve në VAR, goli u anulua.

Pas tij në minutën e 34-të, Leroy Sane kishte rast të mirë, por shtylla ndali tentimin e tij.

Me këtë rezultat u mbyll edhe pjesa e parë.

Me të filluar pjesa e dytë, ishte Serge Gnabry që rrezikoi me një goditje të fortë, por topi shkoi mbi shtyllë.

Goli vinte rrotull, pasi Bayern Munich sulmonte me të gjitha forcat.

Rrjeta u tund në minutën e 59-të, kur Benjamin Pavard shënoi nga afër  për 1-0.

Edhe ky gol u desh të shikohet në VAR, por doli të jetë i rregullt.

Bayern Munich kishte edhe dy raste tjera me Corentin Tolisso dhe Douglas Costa, por rezultati nuk ndryshoi deri në fund.

Bayern Munich me këtë fitore kompleton të gjithë trofetë e mundshëm këtë sezon.

/Telegrafi/

Laporta shumë nervoz pas humbjes me Gironan – ai bërtiti vetëm me pesë fjalë, humbja mund t'i kushtojë miliona euro Barcelonës

Xabi Alonso mund të prishë planet e Barcelonës në Ligën e Kampionëve 2024/25

Vinicius ironizon me Araujon: Publikon trofetë e fituar nga gjenerata e re e Real Madridit