Garreth Barry ka zhvilluar sot paraqitjen e tij të 600-të në Ligën Premier.

Mesfushori anglez nuk ka të ndalur edhe përkundër viteve të cilët kanë arritur në 35.

Kjo pasi, në ndeshjen që skuadra e tij, Evertoni, e luajti kundër Middlesbrough, ishte ndeshja e 600-të e tij në kampionatin anglez, Liga Premier.

barry1

Kështu, me këtë paraqitje, Barry ka arritur të bëhet futbollisti i tretë me më shumë paraqitje në futbollin anglez, shkruan Telegrafi.

Për ta bërë edhe më të madhe këtë statistikë gjigante, Barry shënoi edhe një gol, i cili ishte i 52-ti i tij në Ligën Premier.

barry

Ndryshe, Barry ka luajtur vetëm për tre skuadra, Aston Villa, Manchester City dhe Everton. /Telegrafi/

Skuadrat, vitet, paraqitjet dhe golat e Barryt:

1998–2009  Aston Villa                365     41 gola

2009–2014  Manchester City     132     6 gola

2013–            Everton                     104     5 gola

barryyy

Paraqitje më shumë në Ligën Premier:

Ryan Giggs               632 ndeshje

Frank Lampard       609 ndeshje

Gareth Barry           600 ndeshje