Gareth Barry e shënon emrin në Librin e Rekordeve Guinness për vitin 2017.

Mesfushori i Everton ka luajtur 580 herë si titullar në Ligwn Premier duke u kaluar ish futbollistin e përfaqësueses angleze, David James me 571 ndeshje si titullar në këtë kampionat.

Por jo vetëm kaq, Gareth Barry ka edhe 600 ndeshje të luajtura gjithsej në Ligwn Premier angleze.

Më mirë se ai kanë bërë vetëm Ryan Giggs me 632 ndeshje e Frank Lampard me 609.

Mesfushori Gareth Barry,  ka luajtur më parë edhe për Aston Vilan e Manchester City dhe tani është pjesë e Evertonit, i cili këtë të shtunë përballet pikërisht me Citizens, një sfide kjo që do të përjetohet në mënyrë të veçantë nga Gareth Barry.