Barcelona shkatërron Espanyolin në derbin katalunas, Messi shkëlqen me dy gola nga gjuajtja e lirë

Lionel Messi (Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Barcelona ka fituar në udhëtim derbin katalunas ndaj Espanyolit me rezultat të thellë 4-0.

Skuadra e Ernesto Valverdes ka vazhduar serinë pozitive edhe ndaj rivalëve të urryer lokal duke fituar thellë dhe ngritur epërsinë ndaj ndjekësve.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të Blaugranëve, të cilët përveç rasteve të shumta arritën të shënojnë edhe tri gola.

Festa e Messit pas golit të parë (Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 17-të të ndeshjes me Lionel Messin, i cili shënoi për 1-0 një gol të bukur nga gjuajtja e lirë nga rreth 25 metra.

Për epërsinë 2-0 u përkujdes Ousmane Dembele (26′) pas asistimit të Messit, ndërsa Luis Suarez (45′) shënoi për thellimin e epërsinë në 3-0.

Suarez shënoi golin e tretë pas asistimit të Dembeles (Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Edhe pjesa e dytë foli në të mirë të skuadrës nga Camp Nou, që vetëm se thelloi epërsinë në këtë ndeshje derbi.

Në këtë pjesë ishte përsëri ylli argjentinas Messi, i cili shkëlqeu duke shënuar golin e dytë nga gjuajtja e lirë pasi në minutën e 65-të shënoi për 0-4 dhe vulosi rezultatin përfundimtar.

Momenti kur Messi shënoi golin e dytë nga goditja e dënimit (Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Pas kësaj fitore, Barcelona ka 31 pikë në vendin e parë apo tri më shumë se Sevilla e Atletico Madridi, ndërsa Espanyoli ka 21 pikë në pozitën e nëntë.

Në ndeshjen e radhës, Blaugranët luajnë në udhëtim te Levante, ndërsa Espanyoli e pret në shtëpi Real Betisin. /Telegrafi/

Capello zgjedh katër gjeni të futbollit, nuk e përfshin Ronaldon

Fiton 300 mijë euro në javë dhe është titullar, ylli i Cityt merr vendimin përfundimtar për t'u larguar në verë

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Po ndiqet nga tre top klube evropiane, ylli i Realit po refuzon kontratën e re dhe dëshiron largimin nga Los Blancos