Barcelona sot feston përvjetorin e themelimit, pasi ky klub ka mbushur plot 118 vjet.

Një klub me histori të jashtëzakonshme, shuam trofe dhe yje të kalibrit botëror.

Klubi që e ka fituar 24 herë kampionati shtetëror spanjoll dhe 29 herë Kupën e Mbretiti, ka sukses edhe në Evropë.

Barcelona e ka fituar Ligën e Kampionëve pesë herë, ndërsa po aq herë e ka fituar edhe Superkupën.

Blaugranat janë edhe tri herë kampion i botës për klube.

Barcelona, Real Madridi dhe PSG janë të vetmet që mund tu afrohen klubeve të NBA me pagat për lojtarë (Foto) Barcelona, Real Madridi dhe PSG janë të vetmet që mund tu afrohen klubeve të NBA me pagat për lojtarë (Foto)

Lojtarë të jashtëzakonshëm kanë bartur fanellën e klubit me Johan Cruyff, që mbetet legjenda e klubit, pasi ka fituar shumë edhe si trajner.

Atë tashmë e ka kaluar Lionel Messi, që nga shumë njohës konsiderohet si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave.

Te Barcelona kanë luajtur edhe lojtarë si Luis Figo, Rivaldo, Ronaldinho, Ladislao Kubala, Xavi, Andres Iniesta, Dani Alves, Carles Puyol, Samuel Eto’o, Ronaldo Luiz Nazario, Hristo Stoichkov, Josep Guardiola e Ronald Koeman.

Barcelona e ka ‘Messin e portierëve’, Ter Stegen po kalon një sezon historik (Foto/Video) Barcelona e ka ‘Messin e portierëve’, Ter Stegen po kalon një sezon historik (Foto/Video)

Ta zgjedh një formacione me këtë emra do të ishte shumë e vështirë.

Por për nder të 118 vjetorit të klubit, Bleacher Report Football, ka zgjedhur formacionin më të mirë në histori të këtij klubi. /Telegrafi/