LAJMI I FUNDIT:

Barazim me shije të fitores, Kosova arriti rezultat historik në hendboll ndaj Rumanisë

Barazim me shije të fitores, Kosova arriti rezultat historik në hendboll ndaj Rumanisë
(Foto: kosovahandball.info)

Skuadra e Kosovës në hendboll ka arritur një rezultat historik të mërkurën mbrëma. Përfaqësuesja jonë ka barazuar 23-23 me Rumaninë, në xhiron e tretë të raundit të dytë kualifikues për “Euro 2022”.

Reklama

Falë lojës me zemër dhe angazhimit maksimal, djemtë tanë morën barazimin e shumëdëshiruar, ndërsa me pak më tepër fat do të mund të fitonin ndeshjen. Në fund kemi humbur disa raste të mira dhe rezultati mbeti 23-23.

Në pjesën e parë ekipi jonë i udhëhequr nga Bujar Qerimi për herë të parë, është fokusuar për të forcuar mbrojtjen. Në shumë raste ia ka dalë, por ka pasur edhe situata që nuk janë menaxhuar si duhet. Ndërkohë në sulm ka pasur lëshime, por edhe gola të bukur. Rumunët ofruan më shumë në pjesën e parë, të cilën e fituan 14-9.

Krejt ndryshe ishte në pjesën e dytë. Djemtë tanë forcuan mbrojtjen edhe më tej, luftuan për çdo top dhe ishin të pakalueshëm. E prirë nga Haris Berisha në portë dhe Bujar Ramosaj dhe të tjerët, mbrojtja funksionoi për mrekulli, ndërsa edhe në sulm gjërat funksionin.

Pas tri barazimeve, arritëm edhe epërsinë e parë, ndërsa lëshuam rast të artë për të kaluar me dy gola në avantazh. Në fund u desh të mbrohemi për barazimin më se të merituar që shumë leht ka mundur të jetë fitore.

Kontribut për barazimin e madh dhanë të gjithë lojtarët, ndërsa Bujar Qerimi debutoi me sukses të plotë në postin e selektorit.

Kosova – Rumania 23-23 (9-14)

Kosova: Kastriot Jupa 2, Valon Dedaj 4, Drenit Tahirukaj 3, Deniz Terziqi 5, Luigj Quni, Festim Mustafa, Drilon Tahirukaj 3, Lulzim Shabani 2, Haris Berisha, Bujar Ramosaj, Jon Muqolli, Leonard Gegaj, Rron Ramadani, Egzon Gjuka 4, Liridon Zena, Armend Alaj.


Në trend Sport

Më shumë
Ilkay Gundogan 'pajtohet me një marrëveshje trevjeçare' për t'u larguar nga Man City

Ilkay Gundogan 'pajtohet me një marrëveshje trevjeçare' për t'u larguar nga Man City

Ndërkombëtare
Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Ndërkombëtare
Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Bundesliga
Zyrtare: Konrad Laimer, lojtar i ri i Bayern Munichut

Zyrtare: Konrad Laimer, lojtar i ri i Bayern Munichut

Bundesliga
Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Ligat tjera
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Kalo në kategori